Państwowa Komisja ds. Pedofilii chce zmian w prawie

Państwowa Komisja ds. Pedofilii chce zmian w prawie
Fot. depositphotos.com
KAI /kb

Państwowa Komisja ds. Pedofilii przedstawiła propozycję zmian w prawie karnym zwiększających ochronę dzieci przed przestępstwami seksualnymi.

Projekt zakłada m.in. lepsze zabezpieczenia praw osób małoletnich oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzieci narażonych coraz częściej na cyberprzemoc. 2 lutego propozycję zmian przedstawiono  prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

W projekcie znalazło się kilkanaście postulatów m.in  podniesienie granicy wieku szczególnej ochrony małoletniego z 15 na 16 lat, co dostosowałoby tym samym polskie unormowania do regulacji prawa międzynarodowego. Poza tym, proponuje wyłączenie zatarcia skazania w przypadku wszystkich rodzajów kar orzeczonych za przestępstwo seksualne wobec małoletniego, a także wyłączenie przedawnienia karalności tego rodzaju przestępstw.

Postuluje również o dodanie do wyłączenia zasady warunku podwójnej przestępności popełnienia przestępstwa określonego w rozdziale XXV na szkodę małoletniego". Warunkiem odpowiedzialności za czyn popełniony za granicą jest uznanie takiego czynu za przestępstwo również przez ustawę obowiązującą w miejscu jego popełnienia.

DEON.PL POLECA

Komisja chce także dodania dwóch nowych przestępstw: "nawiązania kontaktu z małoletnim w celu seksualnego wykorzystania w cyberprzestrzeni" oraz naruszenie w cyberprzestrzeni intymności seksualnej małoletniego - bez jego wiedzy lub zgody - poprzez udostępnienie nagiego wizerunku małoletniego w sieci - w celu zaspokojenia seksualnego sprawcy lub innych osób.

Poinformowano jednocześnie, że aktualnie prace nad projektem są kontynuowane i odbywają się wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością (2 Kor 11,2).

Zazdrość, pożądanie, chęć posiadania tego, czego dostać nie możemy – to uczucia towarzyszące ludziom od zawsze. Czy jednak istnieje „dobra” zazdrość skłaniająca do zdrowej rywalizacji,...

Skomentuj artykuł

Państwowa Komisja ds. Pedofilii chce zmian w prawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.