Po masakrze w szkole w Teksasie policja w ogniu krytyki

Po masakrze w szkole w Teksasie policja w ogniu krytyki
(Fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)
PAP/dm

Mnożą się głosy krytykujące policję po wtorkowej masakrze w szkole podstawowej w Uvalde, w stanie Teksas, gdzie 18-letni napastnik zastrzelił 19 dzieci i 2 nauczycielki. Główne zarzuty dotyczą zbyt późnej i powolnej interwencji.

Na konferencji prasowej w czwartek Victor Escalon, szef stanowego Departamentu Bezpieczeństwa, nie odpowiedział na wiele pytań dotyczących tej interwencji.

DEON.PL POLECA

Zdaniem świadków, których zeznania potwierdzają nagrania wideo, rodzice uczniów przebywających w Robb Elementary School czekali przed szkołą bardzo długo na interwencję policji, podczas gdy napastnik Salvador Ramos dokonywał w jednej z sal masakry.

Escalon przyznał, że od czasu wtargnięcia Ramosa do budynku szkoły do podjęcia przez policjantów interwencji, w rezultacie której został on zastrzelony, „minęło około godziny” chociaż pierwsi funkcjonariusze byli na miejscu już po 4 minutach.

Policjanci mieli jednak „dostać się pod silny ostrzał” - jak powiedział Escalon. Wg niektórch świadków, zbyt długo zwlekali przed podjęciem interwencji.

Funkcjonariusz podkreślił, że przebieg interwencji jest obecnie przedmiotem wewnętrznego dochodzenia, które „potrwa wiele dni”.

Pierwsze ustalenia wskazują też na poważne zaniedbania w dziedzinie bezpieczeństwa na terenie szkoły. Ramos miał wejść na jej teren niezatrzymywany przez nikogo i nie jest nawet pewne czy drzwi do budynku były zamknięte.  

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po masakrze w szkole w Teksasie policja w ogniu krytyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.