Policja: w trakcie ferii rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo dzieci

Policja: w trakcie ferii rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo dzieci
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw i podkreśla, że w kontekście bezpieczeństwa to dorośli powinni wykazywać się odpowiedzialnością i w tej kwestii „mieć więcej wyobraźni niż dzieci”.

- Ferie to dla uczniów czas odpoczynku i zimowej zabawy, ale po raz kolejny warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach, żeby ten czas rzeczywiście był bezpieczny – mówiła podinsp. Iwona Liszczyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

DEON.PL POLECA- Przede wszystkim warto przypomnieć o zasadach bezpiecznych zabaw na śniegu, czy lodzie. Co roku apelujemy, by unikać wchodzenia na zamarznięte akweny wodne, bo to zawsze się wiąże z ryzykiem. Nie mamy przecież wiedzy i doświadczenia np. strażaków, aby określać po liczbie dni, którym towarzyszyły niskie temperatury, jaką może mieć grubość pokrywa lodu, czy ona jest bezpieczna, czy nie. Uważać należy także na przeręble, które mogą się na takich akwenach pojawić – podkreśliła Liszczyńska.

- Warto także, byśmy podczas zabaw zimowych wzajemnie zwracali na siebie uwagę, czy to przy okazji rzucania się śnieżkami, czy zabawie przy zjeżdżaniu na sankach. Wybierając górkę do zjeżdżania zwróćmy uwagę, czy nie znajduje się w pobliżu jakiejś drogi, albo zbiornika wodnego, a także by zjeżdżać w sposób bezpieczny - z zachowaniem odstępów, nie zjeżdżać np. leżąc – mówiła.

Liszczyńska zaznaczyła, że to są podstawowe zasady, o których – jak wskazała – niestety często zapominają i dzieci, i dorośli.

- To bardzo często jest tak, że kilka razy – w sytuacji ryzykownej - nic nam się nie stało, ale następnym razem już może dojść do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. W kontekście bezpieczeństwa to dorośli powinni wykazywać się odpowiedzialnością i w tej kwestii mieć więcej wyobraźni niż dzieci. Dzieci nie mają w sobie strachu, nie mają czasem takiego instynktu samozachowawczego i mogą nie przewidzieć konsekwencji swoich zachowań - tym bardziej w jakimś szale radości, czy zabawy z rówieśnikami – zaznaczyła.

Dodała, że dzieciom i młodzieży warto przypomnieć również o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marta Babik, Marek Babik

Każde dziecko ma swoją drogę do Boga

Jak kształtować wiarę dziecka, aby nie stała się ona tylko przykrym obowiązkiem? Jak zachować duchowy wymiar sakramentów mimo ich świeckiej otoczki? Co zrobić, żeby dziecko nie nudziło się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Policja: w trakcie ferii rodzice powinni dbać o bezpieczeństwo dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.