Przez pięć dni chodziła z zawałem. "Lekarka zapewniła nas, że serce babci jest zdrowe"

Przez pięć dni chodziła z zawałem. "Lekarka zapewniła nas, że serce babci jest zdrowe"
Fot. depositphotos.com
onet.pl / tk

Elżbieta, 86-latka, która pomimo swojego wieku była pełna energii i aktywności, zmarła na skutek zawału serca, który nie został prawidłowo zdiagnozowany przez jej lekarkę. Choć Elżbieta zgłosiła się do przychodni z bólem serca, lekarka uspokajała ją, twierdząc, że to jedynie chwilowy spadek formy. W szpitalu, do którego trafiła dopiero po pięciu dniach, okazało się, że zawał serca był widoczny na EKG wykonanym na początku jej dolegliwości.

Jak czytamy na Onet.pl, Elżbieta mimo swojego wieku była aktywna i podróżowała po świecie. Jej ból serca, który zaczęła odczuwać 13 grudnia 2022 roku, zignorowany przez lekarkę, okazał się być zawałem, co potwierdzono w szpitalu. Lekarka, mimo wyników badania EKG, nie rozpoznała niebudzącego żadnych wątpliwości świeżego zawału i nie skierowała pacjentki w trybie pilnym do szpitala. W ten sposób opóźniła "postawienie prawidłowego rozpoznania i wdrożenie właściwego leczenia".

DEON.PL POLECALekarka nie rozpoznała zawału

Sąd Rejonowy w Lubinie nie miał wątpliwości, że lekarka dopuściła się błędu w sztuce medycznej, nie rozpoznając zawału i nie skierowując Elżbiety do szpitala. Lekarka przyznała się do winy, twierdząc, że nie zrobiła tego umyślnie. Sąd zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania na okres dwóch lat próby.

Wnuczka Elżbiety nie zgadza się z wyrokiem sądu i złożyła odwołanie. Sąd Okręgowy w Legnicy uchylił zaskarżone orzeczenie, a sprawę ponownie ma rozpatrzyć Sąd Rejonowy w Lubinie.

Sprawą lekarki zajmie się również sąd lekarski. Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej już w październiku zeszłego roku przedstawił jej zarzuty – podaje serwis Onet.

Ta tragiczna historia pokazuje, jak kluczowe jest prawidłowe i szybkie rozpoznanie zawału serca. Każde opóźnienie w podjęciu leczenia może przyczynić się do gorszego rokowania i wystąpienia powikłań. W tym przypadku, niezrozumienie i zignorowanie objawów zawału przez lekarkę doprowadziło do śmierci pacjentki.

Źródło: onet.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Jak pomóc i nie z… zawalić

Ostra imprezka, niekoniecznie w Dąbrowie Górniczej, i kilka niebieskich tabletek, czyli wyzwanie ponad siły męskiego serduszka. Złamana noga, którą harcerze ustabilizowali, przywiązując babcię do ławki. Wesoły Grek na melanżu,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przez pięć dni chodziła z zawałem. "Lekarka zapewniła nas, że serce babci jest zdrowe"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.