Rok od uchylenia orzeczenia Roe vs. Wade. 24 czerwca w Waszyngtonie Narodowy Dzień Życia

Rok od uchylenia orzeczenia Roe vs. Wade. 24 czerwca w Waszyngtonie Narodowy Dzień Życia
Marsza w obronie życia, marzec 2020, Waszyngton (Fot. pl.depositphotos.com)
dm

24 czerwca w Waszyngtonie odbędzie się Narodowy Dzień Życia. Zostanie zorganizowany w pierwszą rocznicę uchylenia wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade, w którym Sąd Najwyższy USA uznał, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Teraz o tej kwestii będą również decydować poszczególne stany, jednak każdy z nich od roku może na jego terenie odmówić jej wykonywania.

Marsz jest organizowany przez organizację „Studenci dla Życia” (SFLA), „40 Dni dla Życia”, „Fundacja Rodzice Pro-Life” i „Live Action”. Organizatorzy mają również przemówić na wieczornym wiecu, który ma zostać zorganizowany po marszu.

- W wydarzeniu planują wziąć udział tysiące osób. Chcemy, by miało radosną, świąteczną atmosferę w rok od decyzji, która zakończyła sprawę w sprawie Roe przeciwko Wade - mówi Whittington z organizacji „Studenci dla Życia”.

Marsz wyruszy z o 10.30 z Mauzoleum Abrahama Lincolna.

DEON.PL POLECA


Tina Whittington w wywiadzie dla CNA zwróciła uwagę, że chociaż czternasta poprawka gwarantuje, że nie można pozbawić nikogo życia, wolności lub równej ochrony prawnej, aborcja odmawia tych praw nienarodzonym dzieciom w całej Ameryce.

24 czerwca 2022 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade. Uznał, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji.

Tym samym kwestia ta została przekazana na poziom legislacji stanowej. W praktyce oznacza to, że poszczególne stany mogą zakazać aborcji.

Dziejowe orzeczenie Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe v. Wade z 1973 r. zalegalizowało aborcję w USA, bo ustanowiło federalne prawo do przerywania ciąży do momentu, gdy płód jest w stanie przeżyć poza łonem matki, wówczas do 28 tygodnia.

dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rok od uchylenia orzeczenia Roe vs. Wade. 24 czerwca w Waszyngtonie Narodowy Dzień Życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.