Rozpoczął się proces warszawskiego urzędnika, który rozpowszechniał treści o charakterze pedofilskim

Rozpoczął się proces warszawskiego urzędnika, który rozpowszechniał treści o charakterze pedofilskim
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Andrey Popov / Depositphotos.com
PAP / mł

W marcu tego roku funkcjonariusze policji zatrzymali w Warszawie 39-latka podejrzanego o posiadanie i rozpowszechnianie treści pornograficznych z udziałem małoletnich. Okazał się nim warszawski urzędnik, który pracował w Urzędzie Dzielnicy Praga-Północ i zajmował się obsługą rady dzielnicy. Teraz rozpoczął się jego proces, a 39-latkowi grozi od 2 do 12 lat więzienia.

"Zatrzymanie i przedstawienie zarzutu poprzedzone było żmudną pracą funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, którzy monitorując internet ujawnili użytkownika rozpowszechniającego treści o charakterze pedofilskim. Abonentem ustalonego adresu IP okazał się Stanisław S., mieszkaniec Warszawy" - informowała wówczas Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany, ale już opuścił areszt.

Do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe trafił akt oskarżenia w tej sprawie, a w środę ruszył proces urzędnika. Obecny na sali rozpraw Stanisław S. nie przyznał się do winy. Składał jednak wyjaśnienia i odpowiadał na pytania prokuratury, swojego pełnomocnika i sądu.

DEON.PL POLECA

Oskarżony: "Nie zdawałem sobie sprawy"

W ich trakcie podkreślał, że jego zamiarem nie było to, o co został oskarżony. "Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak działa ten program (program torrentowy-red.). Ta cała sytuacja się na mnie odbiła. Byłem aresztowany, straciłem pracę i podupadłem na zdrowiu" - mówił podczas rozprawy. Zapewniał, że nigdy nie miał pociągu do osób małoletnich oraz, że nie był świadom, że cokolwiek rozpowszechnia. Stwierdził, że treści, o które został oskarżony, a które nieświadomie były przez niego pobierane, usuwał do kosza. Przyznał też, że od około pięciu lat korzysta z programów torrentowych ściągając z nich m.in filmy, muzykę itd.

Były urzędnik podkreślił, również, że "nie wydaje mu się, aby istniały bezpieczne strony, z których można pobrać torrenty i byłyby zweryfikowane". Sędzia następny termin rozprawy wyznaczyła na 12 stycznia 2024 roku. W jej trakcie zostaną przesłuchani świadkowie. 39-latkowi grozi od 2 do 12 lat więzienia.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Rozpoczął się proces warszawskiego urzędnika, który rozpowszechniał treści o charakterze pedofilskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.