Śląskie/ Akt oskarżenia przeciwko gangowi oszukującemu seniorów

Śląskie/ Akt oskarżenia przeciwko gangowi oszukującemu seniorów
Depositphotos.com (40497059)
PAP / pzk

Za kradzieże i oszustwa na szkodę kilkunastu seniorów odpowie czworo członków gangu oskarżonych przez częstochowską prokuraturę. Działając metodami na policjanta i na lekarza, sprawcy wyłudzili od starszych osób łącznie ok. 300 tys. zł – wynika z ustaleń śledztwa.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Częstochowie – przekazał w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Wydziałem Kryminalnym komendy wojewódzkiej w Katowicach.
Według ustaleń postępowania grupa przestępcza kierowana przez 61-letnią Bogumiłę G. z Częstochowy działała od 2022 do 2023 r. w całym kraju. W jego skład wchodzili David C., Marcin W. i inne ustalone i dotychczas nieustalone osoby. Analizując książki telefoniczne, sprawcy typowali seniorów i dzwonili do nich. Pierwsza rozpoznawcza rozmowa była prowadzona z Wielkiej Brytanii. Następnie jeden z członków grupy ponownie nawiązywał z seniorem kontakt telefoniczny i podając się za policjanta lub lekarza, prosił o przekazanie pieniędzy i kosztowności.

„W metodzie na policjanta przekazanie pieniędzy miało mieć na celu ich ochronę przed przejęciem przez złodziei lub oszustów. Stosując metodę na lekarza, członek grupy informował seniora, że jego dziecko przebywa w szpitalu (z reguły chore na covid) i pilnie potrzebne są pieniądze na specjalistyczne leczenie. Potem pieniądze były odbierane od starszej osoby przez tzw. odbieraka i przekazywane do Wielkiej Brytanii po potrąceniu wynagrodzenia osób działających w Polsce” – opisywał prok. Ozimek.

Akt oskarżenia wymienia oszustwa na szkodę 10 osób w wieku od 72 do 98 lat, popełnione w Częstochowie, Jaworze, Płocku, Wolbromiu, Gnieźnie, Pyrzycach i w Stargardzie. Łączna wartość szkód poniesionych przez pokrzywdzonych wynosi około 300 tys. zł. Oskarżeni odpowiedzą również za dokonane w Częstochowie i Świętochłowicach trzy kradzieże na szkodę seniorów. W tych przypadkach sprawcy dostawali się do mieszkań starszych osób, podając się za pracowników gazowni lub wodociągów.

DEON.PL POLECA

Przesłuchany przez prokuratora Marcin W. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i złożył wyjaśnienia. Trzy pozostałe oskarżone osoby nie przyznały się do zarzucanych im przestępstw i odmówiły złożenia wyjaśnień. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wszyscy oskarżeni, z wyjątkiem Bogumiły G., byli karani. Zarzucane im przestępstwa są zagrożone karą pozbawienia wolności do 12 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sierżant Bagieta

Pasja, misja, obowiązek,
Korupcja, głupota, bałagan.
Dwie rzeczywistości – jeden świat. Policja

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie...

Skomentuj artykuł

Śląskie/ Akt oskarżenia przeciwko gangowi oszukującemu seniorów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.