Spadek w światowej produkcja wina. Powodem zła pogoda

Spadek w światowej produkcja wina. Powodem zła pogoda
Fot. rikkia hughes / unsplash.com
PAP / tk

Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina (OIV) poinformowała, że w tym roku światowa produkcja wina osiągnie jeden z najniższych poziomów w historii. Wszystko z powodu przymrozków, ulew i burz, które nawiedziły Francję, Włochy i Hiszpanię.

Według szacunków OIV w 2021 roku zostanie wyprodukowanych około 250 mln hektolitrów wina, czyli niewiele więcej niż w 2017 roku, w którym poziom produkcji był najniższy od 60 lat. Spadek produkcji wina w stosunku do 2020 roku ma wynieść około 4 proc.

Włochy, Francja i Hiszpania, które wytwarzają około 45 proc. wina na świecie, w 2021 roku mają wyprodukować 114,7 mln hektolitrów tego napoju, o 22 mln hektolitrów mniej niż przed rokiem. Spadek produkcji we Francji wyniesie 27 proc., w Hiszpanii - 14 proc., a we Włoszech - 9 proc.

Główną przyczyną mniejszej podaży europejskiego wina jest zła pogoda, która panowała na całym kontynencie, ale najbardziej dotknęła Francję - wyjaśnia OIV. W kwietniu we Francji występowały silne przymrozki, później pojawiły się ulewne deszcze, burze oraz gradobicia, uprawy winorośli były również atakowane przez pleśń.

DEON.PL POLECA


W 2021 roku znacząco wzrosła za to produkcja wina w krajach położonych na południowej półkuli. OIV szacuje, że będzie ona największa w historii i wyniesie 59 mln hektolitrów, o 19 proc. więcej niż w 2020 roku. Chile i Australia wyprodukują w 2021 roku 30 proc. więcej wina niż rok temu, Argentyna - 16 proc. więcej.

Wzrosła także produkcja wina w USA, która w tym roku ma wynieść 24,1 mln hektolitrów, o 6 proc. więcej niż rok temu.

Według OIV światowa konsumpcja wina w tym roku będzie wyższa niż w 2020 roku, a jej poziom powinien niedługo powrócić do poziomu sprzed wybuchu pandemii Covid-19.

Źródło: PAP / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jim Harbaugh SJ

Niezwykłe spotkanie dwóch duchowych dróg 

Czy Dwanaście Kroków i Ćwiczenia św. Ignacego Loyoli mają ze sobą coś wspólnego? Zarówno św. Ignacy, jak i Bill Wilson – założyciel ruchu Anonimowych Alkoholików – znaleźli się na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Spadek w światowej produkcja wina. Powodem zła pogoda
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.