Spektakularny wyczyn polskiego himalaisty. Zjechał na nartach z ośmiotysięcznika

Spektakularny wyczyn polskiego himalaisty. Zjechał na nartach z ośmiotysięcznika
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Polski himalaista Bartek Ziemski zdobył w niedzielę bez wspomagania tlenem swój drugi ośmiotysięcznik podczas wiosennej wyprawy - Dhaulagiri (8167 m) i zjechał z niego na nartach do bazy (4700 m) nie zdejmując sprzętu. 18 kwietnia dokonał podobnego wyczynu na Annapurnie (8091 m).

Razem z Ziemskim szczyt Dhaulagiri osiągnął Oswald R. Pereira, który zajmował się dokumentacją filmową wyczynu kolegi, podobnie jak na pierwszym ośmiotysięczniku.

”Całość zjazdu odbyła się bez wypinania nart. Himalaiści przebywają już w bazie pod Dhaulagiri" - napisano w komunikacie prasowym MAD SKI PROJECT 2023.

Kolejny ośmiotysięcznik polskiego himalaisty

To już czwarty ośmiotysięcznik Ziemskiego i jednocześnie czwarty, z którego zjechał na nartach. W 2022 roku w ramach Beskid Expedition Team wszedł na swoje dwa pierwsze ośmiotysięczniki – Broad Peak (8051 m) i Gaszerbrum II (8035 m) w Karakorum i z obydwu dokonał zjazdu. Z Gaszerbrumu II uczynił to jako pierwszy Polak.

Niespełna miesiąc temu na Annapurnie warunki śniegowe i terenowe zmusiły młodego skialpinistę z Bielska-Białej to zdjęcia nart w trzech kluczowych momentach, gdy jego drogę zjazdu przecinały seraki.

Annapurna to dziesiąty co do wysokości ośmiotysięcznik globu, ale jeden z trudniejszych ze względu na ukształtowanie terenu i zagrożenie lawinami. W rozległym masywie jest kilkanaście wierzchołków, w tym trzy wybitne, powyżej 8000 m: główny, środkowy i wschodni. Została zdobyta jako pierwszy ośmiotysięcznik na świecie 3 czerwca 1950 roku przez członków francuskiej ekspedycji: Maurice’a Herzoga oraz Louisa Lachenala. Zimowego wejścia jako pierwsi dokonali 3 lutego 1987 polscy himalaiści Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka.

Najbardziej znanym polskim skiaplinistą jest Andrzej Bargiel, który w 2013 roku jako pierwszy Polak zjechał na nartach z ośmiotysięcznika - Shishapangmy (8013 m) zapoczątkowując nowy rozdział historii polskiego himalaizmu i skialpinizmu. W lipcu 2018 roku jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2 (8611 m) w Karakorum. Jesienią 2022 przerwał akcję na najwyższym szczycie świata Evereście (8848 m), ze względu na warunki pogodowe po dotarciu na 8000 m.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Józef Kijas OFMConv

Kim chcę być? Kim są ludzie wokół mnie i jaki mają na mnie wpływ? Jak oceniam ich i siebie? Co jest moim celem w życiu? Udzielenie szczerej odpowiedzi na te pytania umożliwia człowiekowi lepsze zrozumienie...

Skomentuj artykuł

Spektakularny wyczyn polskiego himalaisty. Zjechał na nartach z ośmiotysięcznika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.