TikTok pozwany do sądu. Chodzi o „wyzwanie zaciemnienia”, które mogło zabić siedmioro dzieci

TikTok pozwany do sądu. Chodzi o „wyzwanie zaciemnienia”, które mogło zabić siedmioro dzieci
Fot. depositphotos.com
rp.pl / tk

Rodzice złożyli pozew przeciw portalowi społecznościowemu TikTok, twierdząc, że algorytm aplikacji pokazał ich dzieciom tzw. „wyzwanie zaciemnienia” i nakłonił do udziału w nim. Wyzwanie to polega na celowym duszeniu się aż do nieprzytomności.

Rodzice pozwali chińską firmę oskarżając ją o pokazanie zachęcających filmów z „wyzwania zaciemnienia”. Dzieci podejmowały tą niebezpieczną „zabawę”, w wyniku czego w ubiegłym roku siedmioro z nich zmarło.

Niebezpieczne wyzwanie na TikToku

Według skargi rodziców „wyzwanie” „zachęca użytkowników do dławienia się pasami, sznurkami torebki lub czymkolwiek podobnym, aż do zemdlenia”. Jak podaje Rzeczpospolita, „wszystkie dzieci, które w ten sposób miały umrzeć, były w wieku od 8 do 14 lat i pochodziły z USA, Australii i Włoch. Najnowszy pozew złożyli rodzice ośmioletniej Lalani Walton i dziewięcioletniego Arriani Arroyo”.

W odpowiedzi na oskarżenia TikTok poinformował, że zablokował już użytkownikom możliwość wyszukiwania „wyzwania zaciemnienia”. - Pozostajemy czujni w naszym zobowiązaniu do dbania o bezpieczeństwo użytkowników i natychmiast usuniemy takie treści, jeśli zostaną znalezione. Nasze najgłębsze wyrazy współczucia kierujemy do rodziny z powodu ich tragicznej straty – powiedział rzecznik firmy Mahsau Cullinane.

Według rodziców ich dzieci wcale nie szukały tego niebezpiecznego „wyzwania”. Filmy pokazujące jak dusić się aż do nieprzytomności wyświetliły im się na głównej stronie aplikacji w zakładce „Dla Ciebie”.

Kolejny pozew do sądu

To nie pierwszy raz kiedy TikTok zostaje pozwany do sądu. W 2019 roku firma zobowiązała się zapłacić 5,7 mln dolarów za możliwość założenia konta użytkownikom poniżej 13 roku życia bez zgody rodzica.

Głównym założeniem TikToka jest branie udziału w zabawnych wyzwaniach np. zatańczenie z piosenką w tle. „Później pojawiły się inne, patologiczne wyzwania, jak np. zachęcanie uczniów do kradzieży lub zniszczenia mienia szkolnego” – podaje rp.pl.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Światowa polityka. Wielkie skandale. Potężni influencerzy.

Impulsywnie, bez doradców, nie zawsze na trzeźwo. Tak za pomocą twittera komunikują się dziś ze światem władcy atomowych imperiów, politycy i dziennikarze. Do poważnego międzynarodowego kryzysu może doprowadzić jeden...

Skomentuj artykuł

TikTok pozwany do sądu. Chodzi o „wyzwanie zaciemnienia”, które mogło zabić siedmioro dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.