UE: Stop ‘praniu brudnych pieniędzy’ – nowe europejskie przepisy

UE: Stop ‘praniu brudnych pieniędzy’ – nowe europejskie przepisy
Depositphotos.com (358120070)
PAP / pzk

Nielegalny obrót pieniądzem to zmora rynków światowych. Unia Europejska chce wprowadzić nowe przepisy, które mają wzmocnić walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W tym celu powstanie we Frankfurcie nowy Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA).

„Dzięki temu oszuści, zorganizowane grupy przestępcze i terroryści nie będą mieli możliwości legitymizowania swoich dochodów za pośrednictwem systemu finansowego” – powiedział w czwartek belgijski minister finansów Vincent Van Peteghem. Przepisy zakładają wzmocnienie kontroli tożsamości klientów m.in. banków i instytucji zajmujących się obrotem nieruchomościami. Będą one musiały zgłaszać wszelkie podejrzane działania właściwym organom państwowym państw członkowskich. Regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy zostaną też objęte nowe podmioty, takie jak firmy sektora kryptowalut, firmy handlujące towarami luksusowymi oraz kluby i agenci piłkarscy.

We Frankfurcie powstanie Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu, który będzie zajmował się bezpośrednim nadzorem nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi, interweniował w przypadku błędów w nadzorze i występował jako mediator w sporach między organami nadzorczymi. AMLA ma rozpocząć działalność w połowie 2025 roku.
Również organy państwowe uzyskają więcej uprawnień do analizowania i wykrywania przypadków prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także do zawieszania podejrzanych transakcji. Nowe przepisy wejdą w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

UE: Stop ‘praniu brudnych pieniędzy’ – nowe europejskie przepisy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.