USA: Huragan Idalia dotarł na Florydę. Przyniósł "katastrofalną" falę sztormową

USA: Huragan Idalia dotarł na Florydę. Przyniósł "katastrofalną" falę sztormową
Fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa
PAP / tk

Cyklon Idalia dotarł w środę na północno-zachodnie wybrzeże Florydy jako huragan trzeciej kategorii - poinformowało Narodowe Centrum Huraganów (NHC). Według służby, cyklon przyniósł ze sobą "katastrofalną" falę sztormową i wiatr o prędkości dochodzącej do ponad 200 km/h.

Jak podało w komunikacie NHC, oko cyklonu zetknęło się z ziemią nieopodal miejscowości Keaton Beach w regionie Big Bend, ok. 80 km na południe od stolicy stanu, Tallahassee. Maksymalna szacowana prędkość wiatru to 205 km/h, co według "Washington Post" czyni go najsilniejszym, jaki nawiedził ten obszar, na równi z huraganem z 1896 r. W nocy huragan urósł do kategorii 4, lecz tuż przed kontaktem z linią brzegową osłabł.

Niecałą godzinę po dotarciu cyklonu prądu pozbawionych zostało ponad 170 tys. domów. Nadejście Idalii podniosło poziom wody o prawie dwa metry. Jeszcze przed zetknięciem huraganu z ziemią zalane zostały ulice okolicznych miejscowości, m.in. Fort Myers i St. Petersburga.

DEON.PL POLECA

Według prognoz cyklon ma przesuwać się w następnych godzinach na północ i dotrzeć do Georgii; jego siła osłabnie, ale może spowodować miejscowe powodzie i zniszczenia infrastruktury.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

Co skończy się najpierw? Świat czy ropa?

To ona zapewniła sukces Churchillowi, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. Nadal rozstrzyga o tym, kto rządzi światem. Stoją za nią gigantyczne paliwowe interesy i awanturnicze...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Huragan Idalia dotarł na Florydę. Przyniósł "katastrofalną" falę sztormową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.