Będą nowe dowody osobiste. Cyfryzacja KPRM podała szczegóły

Będą nowe dowody osobiste. Cyfryzacja KPRM podała szczegóły
fot. PAP/Mateusz Marek
3 tygodnie temu
PAP / pk

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br. - podała w poniedziałek w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność - dodała.

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał, że zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

"Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - podano w komunikacie.

Jak wskazał cytowany w komunikacie minister Marek Zagórski, zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. "Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online" - podał.

Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni. "Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - wyjaśniono.

Wskazano, że składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Kancelaria dodała, że we wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

Przypomniała, że w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 mln 546 tys. 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tys. osób w 2021 roku skończy 18 lat - większość z nich będzie wnioskować o pierwszy "dorosły" dowód.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Przemek Wysogląd SJ
34,92 zł
49,90 zł

Nie, to nie jest ilustrowana hagiografia ani biografia św. Ignacego Loyoli. To raczej próba osobistego spojrzenia na historię duchowego doświadczenia i głębokiej przemiany, jaką przeszedł pewien ambitny, młody szlachcic – Iñigo Lopez de Loyola.

Przeżyj...

Skomentuj artykuł

Będą nowe dowody osobiste. Cyfryzacja KPRM podała szczegóły
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.