Burze i grad w pięciu województwach. IMGW ostrzega

Burze i grad w pięciu województwach. IMGW ostrzega
fot. Jonas Kaiser / Unsplash
2 miesiące temu
PAP / pk

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem i upałami wydał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z prognozami, najtrudniejsza sytuacja będzie w poniedziałek po południu na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i częściowo w woj. małopolskim oraz świętokrzyskim.

Alerty drugiego stopnia IMGW przed burzami z gradem i upałami obejmują województwa: mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, a także część małopolskiego i świętokrzyskiego.

Synoptycy ostrzegają, że w tych regionach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu od 30 do 40 mm, a lokalnie - w przypadku kumulacji opadów - nawet do 60 mm. Opadom towarzyszyć będzie także silny wiatr, osiągający w porywach 80 km/h. Lokalnie należy spodziewać się także opadów gradu.

Ponadto, w tych regionach prognozowane są również upały. Zgodnie z zapowiedziami IMGW, temperatura maksymalna w ciągu dnia sięgać będzie od 28 do 31 st. C. Natomiast w nocy termometry wskażą od 18 do 20 st. C.

Alerty o burzach z gradem i upałach obowiązują na tych terenach od godz. 14 w poniedziałek do godzin wieczornych, a w niektórych miejscach nawet do nocy.

Ponadto Instytut wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Obejmują one województwa: opolskie, łódzkie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Jak podał IMGW, w tych regionach Polski prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru sięgające do 80 km/h. Miejscami może również spaść grad.

Ostrzeżenia obowiązują od poniedziałkowego popołudnia do północy, a miejscami także do rana.

Instytut zastrzegł jednocześnie, że w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją, ostrzeżenia mogą być aktualizowane.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Burze i grad w pięciu województwach. IMGW ostrzega
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.