Ekspertka: duża wartość wolontariatu

Ekspertka: duża wartość wolontariatu
(fot. pixabay.com)
PAP / jp

- Chcemy zmienić wizerunek wolontariusza w Polsce i pokazać instytucjom kultury, że wolontariat może wnieść do nich dużą wartość - mówi Marta Kukowska, kierownik wolontariatu w Centrum Myśli JPII.

- Wolontariusze to nie tylko młodzi ludzie, ale też seniorzy - z doświadzeniem zawodowym i życiowym.

- Górnej granicy wieku nie ma. Bardzo ciepło patrzę na wolontariuszy seniorów - spotkania z nimi to niesamowite doświadczenie - dodała.

Centrum Myśli Jana Pawła II, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Kronenberga współorganizują konferencję "Wolontariat w kulturze", która odbędzie się 5-8 grudnia w Warszawie.

- Zdarza się, że instytucje kultury nie wierzą w wolontariat, podchodzą do niego nieufnie, nie wiedzą jak zagospodarować wolontariuszy - wyjaśniła cel tego spotkania Kukowska. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się panel z udziałem wolontariuszy.

- Chcemy, żeby świat kultury zobaczył kim są i dlaczego warto ich angażować - dodała Kukowska.

W jej opinii wizerunek wolontariusza, zwłaszcza w kulturze, jest niewłaściwie budowany i niezgodny z rzeczywistością. Nie ma też kampanii wizerunkowych poświęconych wolontariatowi.

- Wiemy, że wolontariat to jest WOŚP, Szlachetna Paczka, że to jest uśmiechnięty młody człowiek, natomiast nie jest to do końca prawda - uważa Kukowska.

- Wśród wolontariuszy są też osoby dorosłe, dojrzałe, które mają kompetencje, są aktywne zawodowo - wyjaśniła. Dodała, że jednym z gości na konferencji będzie wolontariusz z Muzeum Polin, Janusz Czemarski.

- Ma 90 lat i pracuje dla kultury, jest przewodnikiem. Aktywności i energii do działania mógłby mu pozazdrościć niejeden trzydziestolatek - śmieje się Kukowska.

Według niej wolontariusz to doskonały rzecznik każdej instytucji kultury.

- Dzięki niemu ludzie często przychodzą ponownie, bo wolontariusz stworzył fajną atmosferę, zaciekawił, bo można się z nim identyfikować - wyjaśniła. Wspominała, że pracując w Muzeum Powstania Warszawskiego obserwowała reakcje młodych na kontakt z oprowadzającymi ich wolontariuszami.

- Były inne w kontakcie z młodzieżą i inne w kontakcie z powstańcami-wolontariuszami - opowiada Kukowska.

- Również doświadczenie ze Światowych Dni Młodzieży potwierdziło, jak wielu seniorów jest wśród wolontariuszy, młodych jedynie duchem - dodaje.

Zaproszeniu wolontariuszy do instytucji kultury ma służyć też akcja "Kulturalny Bilet Wolontariusza". Powstała z potrzeby zbliżenia do siebie tych dwóch światów: kultury i wolontariatu. Jak mówi Kukowska, zorganizowano ją ad hoc, ale natychmiast zgłosiło się wiele instytucji. Ostatecznie 65 instytucji kulturalnych z 12 miast Polski od 3 do 12 grudnia zaprosi do siebie wolontariuszy. Przeznaczono dla nich 2,5 tys. biletów i wiele nielimitowanych wejść.

Każda osoba, która jest wolontariuszem może zarejestrować się, korzystając z portalu www.wolontariatwkulturze.pl, i wybrać jedną z aktywności w 12 miastach Polski.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym konferencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ekspertka: duża wartość wolontariatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.