Holandia wprowadza obowiązkową kwarantannę

6 miesięcy temu
PAP/kb

Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie przesłanym w piątek mediom, że przekazało do izby niższej parlamentu projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny.

„Kwarantanna jest jednym ze środków podejmowanych przez gabinet w celu zwalczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa” czytamy w komunikacie. Jak zaznacza ministerstwo, dotychczasowe badania pokazują, że podróżni nie przestrzegają jej zasad, gdyż była ona jedynie rekomendowana.

„Wszyscy podróżni z wyznaczonych obszarów wysokiego ryzyka, niezależnie od środka transportu, muszą zostać poddani kwarantannie przez co najmniej pięć dni i będzie ona obowiązkowa” informuje minister zdrowia Hugo de Jonge.

Każdy, kto przyjeżdża do Holandii, będzie musiał złożyć oświadczenie o miejscu, w którym odbędzie kwarantannę. Może to być dom lub hotel.

Naruszenie tego obowiązku, który powinien wejść w życie od 15 maja, będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.

Obowiązek kwarantanny będzie miał zastosowanie tylko do obszarów bardzo wysokiego ryzyka. Jak wyjaśnia ministerstwo „obszar bardzo wysokiego ryzyka istnieje, jeśli występuje wysoki stopień rozprzestrzeniania się wirusa lub występują jego niebezpieczne warianty. Lista krajów będzie codziennie aktualizowana przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM)”.

W najnowszym zestawieniu RIVM Polska jest traktowana jako kraj o podwyższonym ryzyku zarażenia COVID-19. Prawdopodobnie przybywający z naszego kraju, niezależnie od formy transportu, będą zobowiązani do odbycia kwarantanny.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Holandia wprowadza obowiązkową kwarantannę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.