Niedzielski: nowa mutacja koronawirusa w Polsce

Niedzielski: nowa mutacja koronawirusa w Polsce
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
5 miesięcy temu
PAP/kb

W Polsce pojawiła się południowoafrykańska mutacja koronawirusa. Pierwszy jej przypadek odnotowano na Suwalszczyźnie.

- Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że oprócz mutacji brytyjskiej pojawiła się w Polsce mutacja południowoafrykańska. Mamy pierwszy przypadek zidentyfikowany tej mutacji przez laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Przypadek pochodzi z okolic Suwałk -  poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ na konferencji prasowej zwrócił także uwagę na rosnącą w ostatnich dniach liczbę osób w szpitalach z powodu Covid-19 oraz na więcej wykonywanych testów. Jedynym parametrem, jak zauważył minister, który maleje i jest na stabilnym poziomie, to liczba zgonów.

- Tydzień temu średnia dzienna zgonów wynosiła 244, w tym tygodniu to jest 199. Proszę jednak pamiętać, że pomimo tego, że jest to bardzo korzystna informacja, to zawsze ten parametr niestety z opóźnieniem reaguje w stosunku do wzrostu liczby zakażeń - zaznaczył.

Niedzielski stwierdził, że wzrost wspomnianych wskaźników pandemicznych należy uzasadniać dwoma elementami: pojawieniem się mutacji brytyjskiej koronawirusa i zmniejszeniem dyscypliny społecznej. Po raz kolejny zaapelował o przestrzeganie obostrzeń, szczególnie odwołując się do ostatnio wzmożonego ruchu w Zakopanem.

- Niestety ta dyscyplina społeczna razem z mutacjami to krytyczne elementy, które przesądzają i będą decydowały, w jakim tempie będzie rozwijała się pandemia w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach - podsumował.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
John W. O'Malley SJ
22,55 zł
32,22 zł

Zyskali sobie powszechne uznanie. Równocześnie wzbudzali lęk i nienawiść, także wśród katolików. Opowiadane o nich historie przez wieki odzwierciedlały to rozdwojenie: jedne przedstawiały jezuitów jako świętych, inne – jako postaci demoniczne. Oczywiście nie brakowało również...

Skomentuj artykuł

Niedzielski: nowa mutacja koronawirusa w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.