Poznań: wolontariuszki ruszają do Republiki Środkowoafrykańskiej

PAP/kb

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" z Poznania wysyła do Republiki Środkowoafrykańskiej dwie wolontariuszki; będą one wspierać tamtejsze kobiety i szkolić personel medyczny w ramach projektu "Bezpieczna mama".

Do Afryki wylecą w poniedziałek świecka misjonarka i położna. Ich wylot i powodzenie projektu są możliwe dzięki hojności osób, które finansowo wsparły przedsięwzięcie m.in. poprzez portal crowdfundingowy.

Jak przypomniała szefowa poznańskiej fundacji Justyna Janiec-Palczewska, Republika Środkowoafrykańska znajduje się na czele najuboższych państw świata.

"Śmiertelność wśród dzieci do 5. roku życia sięga tam 110 na 1000 żywych urodzeń. Kobiety rodzą tam w niewyobrażalnie trudnych warunkach. W ośrodkach zdrowia brakuje prądu i wody. W niektórych łóżka porodowe są drewniane" - powiedziała.

W ub. miesiącu fundacja rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na zakup wyposażenia do 23 ośrodków zdrowia oraz organizację szkolenia dla pracującego w nich personelu. Jak podkreślono, koszt sprzętu i materiałów dla jednego ośrodka to niewiele ponad 2,3 tys. zł

"Tyle kosztuje szansa na bezpieczny poród dla setek kobiet. Wiele zgonów okołoporodowych jest np. przez brudne nitki, którym zawiązuje się pępowinę po porodzie - zacisk do pępowiny kosztuje 50 groszy. Polacy wykazali się wielką hojnością. Jeden z ośrodków w całości został wyposażony przez księdza, a inny przez starsze małżeństwo z Warszawy" – powiedziała Janiec-Palczewska.

Całość projektu wyceniana jest na blisko 100 tys. zł. "Za tę kwotę uratujemy wiele ludzkich istnień. W miejscowych ośrodkach nie ma lekarza, a pracujący tam personel to osoby przyuczone do zawodu, które potrafią pisać i czytać" – podkreśliła prezes fundacji.

Razem z wolontariuszkami do Afryki poleci niezbędny sprzęt. Do tamtejszych ośrodków zdrowia dotrą też szkolenia ginekologiczno-położnicze nagrane przez specjalistów w Polsce i przetłumaczone na język francuski i sango.

Akcję cały czas można wesprzeć poprzez serwis crowdfundingowy pomagam.pl/bezpiecznamama oraz przez stronę fundacji redemptorismissio.org/produkt/bezpieczna-mama/

Fundacja Redemptoris Missio ma wieloletnie doświadczenie w realizowaniu projektów pomocowych, a dzięki jej działaniom wsparcie trafiło do setek tysięcy pacjentów z ponad 50 państw Afryki, Ameryki Południowej i Azji.

Organizacja podała, że wolontariuszka, która będzie szkolić personel w Republice Środkowoafrykańskiej brała dotychczas udział w misjach medycznych w Kamerunie, Ghanie i Madagaskarze. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Antos SJ, Wacław Królikowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Ksiądz Józef Antos, jezuita pochodzący z parafii Paszkówka, zebrał na kartach tej książki materiały do historii swojej rodzinnej parafii. Wykorzystał w tym celu przede wszystkim łacińskie dokumenty znajdujące się w miejscowym archiwum parafialnym. Przetłumaczone przez...

Skomentuj artykuł

Poznań: wolontariuszki ruszają do Republiki Środkowoafrykańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.