Prezydent w środę podpisze postanowienie ws. referendum

Prezydent w środę podpisze postanowienie ws. referendum
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / kn

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że jeszcze w środę podpisze postanowienie o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego ws. JOW-ów, finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego. Polacy wypowiedzą się w tych kwestiach w głosowaniu 6 września.

Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".
Na środowej konferencji prasowej prezydent zaapelował do Polaków o udział w referendum dotyczącym m.in. JOW. Wezwał też siły polityczne, by zachęcały Polaków do wyrażenia w nim swej opinii, a nie liczyły na to, że referendum będzie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się Forum Debaty Publicznej pt. "System wyborczy - JOW wobec społeczeństwa obywatelskiego". 
"Podjąłem decyzję o podpisaniu w dniu dzisiejszym postanowienia o przeprowadzeniu referendum po to, aby przeciąć wszelkie spekulacje, czy jest możliwe, aby zmienić moją wcześniejszą decyzję. Jest to niemożliwe, referendum się odbędzie" - powiedział prezydent.
Zwrócił się jednocześnie do sił politycznych, aby "zechciały wyrazić swój pogląd w tych trzech istotnych sprawach, którym referendum jest poświęcone" i by mimo naturalnych i zrozumiałych różnic, co do kwestii merytorycznych, zadbały wspólnym wysiłkiem o to, aby Polacy zechcieli wziąć udział w tym głosowaniu. 
Prezydent podkreślił, że "jest to kwestia budowania aktywności obywatelskiej, której zawsze Polsce będzie potrzeba".
"Zwracam się także do sił politycznych, by nie kalkulowały tego, że może referendum będzie nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, tylko by zechciały zachęcać Polaków do aktywności także poprzez udział w referendum" - podkreślił Komorowski. 
Prezydent ocenił, że debaty dotyczące pytań referendalnych, to najlepszy sposób na zainicjowanie ogólnopolskiej dyskusji m.in. na temat koniecznego procesu zwiększenia wpływu obywateli na bieg spraw w Polsce.
Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum w Dzienniku Ustaw ruszy kampania referendalna. 
Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na 100 mln zł.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent w środę podpisze postanowienie ws. referendum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.