Warszawa: otwarcie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich

Warszawa: otwarcie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
(fot. PAP/Leszek Szymański)
1 rok temu
PAP / jp

W stolicy otwarto w niedzielę Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. Powstańcy będą tam mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, grach towarzyskich oraz otrzymać ciepły posiłek.

Placówka ma także służyć spotkaniom z dziećmi i młodzieżą.

W uroczystym otwarciu palcówki przy ul. Nowolipie 22 wzięli udział m.in. prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska, kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski oraz goście honorowi - powstańcy.

- Cieszę się, że to miejsce udało się znaleźć. (...) Wszyscy powstańcy będą mogli tu przyjeżdżać, jeśli będą mieli taką chęć - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

- Powstańcy dzielą się swoim doświadczeniem, przeżyciami, swoją wiedzą, m.in. uczęszczając do szkół. Chcielibyśmy, żeby tutaj dzieci i młodzież ze szkół także przychodzili na lekcje, jeśli będzie taka potrzeba - mówiła prezydent stolicy.

Jak dodała, w placówce oprócz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych powstańcy będą mogli także zjeść ciepły posiłek.

Uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska powiedziała, że dzięki staraniom władz Warszawy powstańcy "są wreszcie w domu".

- Jesteśmy w ostatnim okresie życia i to jest późno, kiedy wreszcie ten dom dla nas zaistniał, ale mam nadzieję, że przebywając tutaj, odmłodniejemy - dodała Traczyk-Stawska.

- Jak się spotykamy razem, to pamiętamy siebie jako dziewczęta i chłopców, którzy stanęli do walki w Powstaniu. Bo Armia Krajowa to taka armia niezwykła, jedyna na świecie, gdzie walczyli nie dorośli żołnierze, ale przede wszystkim młodzież - podkreśliła.

Zarządca placówki, prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusz Owsiany, ocenił, że Dom Wsparcia dla Powstańców będzie doskonałym miejscem na spotkania międzypokoleniowe.

- Państwo jesteście dla nas takim zapleczem. Tu będzie miejsce, do którego wszyscy będziemy przychodzili po to, żeby znaleźć ciepło, miłość, przyzwoitość i spokój. Chcemy, żeby państwo byli tu gospodarzami i dobrze się tu czuli - powiedział Owsiany.

Podczas uroczystości powstańcy zostali odznaczeni odznaką Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Po oficjalnych przemówieniach rozpoczęła się część artystyczna. Goście mogli obejrzeć m.in. występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K.I. Gałczyńskiego.

Kolejny Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich ma powstać przy ul. Hrubieszowskiej.

W budynku przy ul. Nowolipie 22 powstańcy będą mogli m.in. uczestniczyć w zajęciach i warsztatach integracyjnych, grach i zabawach towarzyskich. W placówce będą się także odbywały zajęcia ruchowe pod okiem fizjoterapeuty oraz terapie zajęciowe, np. treningi pamięci, warsztaty plastyczne, wspólne śpiewanie.

Placówka będzie działała przez pięć dni w tygodniu w godzinach 10-18. Usługi i świadczenia dla powstańców będą bezpłatne. Koszty remontu i dwuletniej (2018-19) działalności placówki zostaną pokryte z budżetu m.st. Warszawy i wyniosą 1,637 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: otwarcie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
Komentarze (2)
Kamil Trojanowski
Kamil Trojanowski
30 września 2018, 21:03
szczytnie i chwalebnie, szkoda tylko ze ciut póżno, bo nie wielu z powstańców pozostało przy życiu. Walka polityczna nie powinna odbywać sie kosztem pamięci i zbania o własnych bohaterów
TD
Tomasz D
30 września 2018, 19:07
Bardzo szanuje powstańców, jestem z nich dumny, takich domów powinno być więcej

Skomentuj artykuł

Warszawa: otwarcie Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.