WOT o tym, co dzieje się z migrantami po przekroczeniu polskiej granicy

WOT o tym, co dzieje się z migrantami po przekroczeniu polskiej granicy
fot. TVP Info / YouTube
PAP / pk

"Imigranci są zatrzymywani bezpośrednio na granicy lub w gniazdach, gdzie czekają na kurierów" - Wojska Obrony Terytorialnej poinformowały na Twietterze, co dzieje się migrantami, którzy znaleźli się na terytorium Polski.

Żołnierze WOT od przeszło miesiąca prowadzą operację "Silne Wsparcie", której celem jest wsparcie Straży Granicznej oraz społeczności lokalnych w rejonie przy granicy z Białorusią, gdzie wzrasta presja migracyjna. W piątek na Twitterze WOT zrelacjonowano lokalizowanie prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

"Gniazda" migrantów

"Wspólnie z @Straz_Graniczna lokalizujemy wszystkie próby nielegalnego przekroczenia granicy. Nielegalni imigranci są zatrzymywani bezpośrednio na granicy lub w gniazdach takich jak to, oczekując na kurierów" - czytamy na profilu terytorialsów, gdzie opublikowano też zdjęcie miejsca w lesie, w którym przebywa grupa migrantów.

WOT wyjaśniają, że po zlokalizowaniu gniazd imigrantów, np. z przy użyciu termowizji, zabezpieczają miejsca i udzielają im wsparcia. "Żołnierze naszych patroli są wyposażeni w plecaki medyczne, koce, żywność i ciepłe napoje" - podkreślają.

DEON.PL POLECA

Terytorialsi poinformowali, że są także pierwsze efekty działania Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 wykorzystującej psy służbowe. "Podczas działania na Podlasiu nasze psy zlokalizowały miejsce oczekiwania nielegalnych imigrantów na kuriera" - napisali.

Migranci w obliczu zimna

WOT, podkreślając w tym tygodniu gotowość GPR K9, zauważały, że wobec nadchodzącego ochłodzenia imigranci nielegalnie przekraczający granicę, a szczególnie dzieci, narażeni są na groźne dla zdrowia wychłodzenie organizmu. "W akcjach poszukiwawczych liczy się czas, stąd tak ważne jest zgromadzenie odpowiednich sił i środków w jak najkrótszym terminie. Dlatego w gotowości do działania w rejonach przygranicznych jest Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 WOT wykorzystująca specjalnie wyszkolone psy" - tłumaczyli terytorialsi.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

WOT o tym, co dzieje się z migrantami po przekroczeniu polskiej granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.