Zagraniczne media o śmierci Andrzeja Leppera

Zagraniczne media o śmierci Andrzeja Leppera
Andrzej Lepper - zdjęcie archiwalne (fot. PAP/Jerzy Undro)
PAP / wm

Andrzej Lepper był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich polityków - piszą w sobotę rosyjskie i ukraińskie media, donosząc o śmierci szefa Samoobrony. Francuski dziennik "Le Monde" przypomina, że Lepper zanim został wicepremierem był "prawdziwym ludowym trybunem".

"Andrzej Lepper często był określany w Polsce jako polityk prorosyjski. Był zaciekłym przeciwnikiem rozmieszczenia w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej" - podkreśliła "Rossijskaja Gazieta".

DEON.PL POLECA
"Był politykiem o umiarkowanych poglądach socjalistycznych" - stwierdziła "Komsomolskaja Prawda w Ukrainie".

Rosyjska prasa opisuje także komentarze polskich mediów w sprawie samobójstwa Leppera.

"Niektórzy obserwatorzy wskazują, że śmierć polityka mogła być nieprzypadkowa i możliwe, że była związana z nadchodzącymi wyborami, które dzień wcześniej (przed śmiercią Leppera - PAP) prezydent Polski wyznaczył na 9 października" - zaznaczyła gazeta "Wiedomosti".

Gazety donoszą także o dyskusji na temat Leppera, która toczy się w internecie. "Wielu użytkowników internetu ma wątpliwości, że Lepper mógł dokonać samobójstwa" - czytamy.

Z kolei francuski dziennik "Le Monde" donosząc o samobójstwie "populistycznego lidera", przewodniczącego Samoobrony Andrzeja Leppera, przypomina, że zanim został wicepremierem i ministrem rolnictwa, był "prawdziwym ludowym trybunem".

"Były dyrektor komunistycznego PGR, Andrzej Lepper rozpoczął swoją karierę polityczną organizując w całej Polsce manifestacje chłopów, ofiar zmian gospodarczych kraju po upadku komunizmu w 1990 roku" - pisze "Le Monde", dodając, że te działania przyniosły mu kilka wyroków skazujących, w tym za znieważenie głowy państwa.

Ten "prawdziwy trybun ludowy" założył rolniczy związek zawodowy Samoobrona, który następnie przekształcił się w partię polityczną i wszedł do Sejmu w 2001 roku zdobywając ponad 10 proc. mandatów, "co stanowiło prawdziwy przełom na polskiej scenie politycznej" - zauważa gazeta.

"Znany z prymitywnej retoryki, posuwającej się nawet do wysławiania wielkich przedsięwzięć Hitlera, Lepper został wicepremierem i ministrem rolnictwa w 2006 i 2007" - pisze "Le Monde". Jak dodaje, polityk został wyeliminowany z życia politycznego po tym, jak w 2006 roku Aneta Krawczyk oskarżyła Leppera i jego najbliższego współpracownika Stanisława Łyżwińskiego o zmuszanie do seksu w zamian za pracę w strukturach partii.

Szef Samoobrony, b. wicepremier Andrzej Lepper został znaleziony martwy w piątek w warszawskiej siedzibie partii. Według policji, polityk popełnił samobójstwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zagraniczne media o śmierci Andrzeja Leppera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.