19-latek pokazał co to patriotyzm. Sprzeciwił się informacji podanej w podręczniku do historii

5 miesięcy temu
 Muzeum Powstania Warszawskiego / kb

Patriotyzm można okazać na wiele sposobów. Bez wątpienia pokazał go 19-letni chłopak z polsko-francuskiej rodziny, który usilnie walczył o zmianę we francuskim podręczniku do historii kłamliwego stwierdzenia o rzekomym udziale Polaków w ludobójstwie, w niemieckim obozie zagłady w Treblince. 

Mieszkający w Paryżu Jakub Vaugon w 2017 r. natknął się na fałszywe sformułowanie historyczne dotyczące Polaków. Młody chłopak postanowił interweniować i bronić dobrego imienia ojczyzny. Historię chłopaka przedstawiło Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W 2017 r. na lekcji historii we francuskim gimnazjum zaprotestował przeciwko stwierdzeniu zawartemu w podręczniku, mówiącemu o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w ludobójstwie Żydów i więźniów innych narodowości" - napisano na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego

Co więcej od samego początku w poczynaniach chłopaka wspierali rodzice. Mimo nieprzychylności ze strony m.in władz swojej szkoły chłopak nie poddał się i osiągnął swój zamierzony cel - obronę prawdy.

"Stanął w obronie prawdy historycznej, miał tę odwagę, żeby zaprotestować" - powiedziała Anna Radecka, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Ostatecznie Jakub Vaugon wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawcy publikacji, w której znalazły się kłamliwe informacje.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Josh McDowell
39,90 zł

Codzienne rozważania Josha McDowella objaśniają prawdy biblijne, które inspirują, rzucają wyzwanie i pomagają wzrastać duchowo każdego dnia w roku – od 1 stycznia do 31 grudnia. Praktyczne i trafne rozważania każdego miesiąca odnoszą się do...

Skomentuj artykuł

19-latek pokazał co to patriotyzm. Sprzeciwił się informacji podanej w podręczniku do historii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.