Aleppo: trwa zbiórka na sieroty odnalezione w ruinach

Aleppo: trwa zbiórka na sieroty odnalezione w ruinach
(fot. youtube.com)
islamistablog.pl

Pracownicy Caritas Aleppo odnaleźli szóstkę dzieci, które mieszkały same w pustostanie. 12-letni Muhammad troszczył się o resztę rodzeństwa, w tym 9-miesięcznego chłopca. Sprawę opisali polscy dziennikarze obecni na miejscu. Właśnie rozpoczęli zbiórkę na rzecz rodzeństwa. W ciągu 12 godzin zebrano już 10 tysięcy złotych.

12-letni Muhammad, 10-letnia Hanadi, 9-letni Ibrahim, 6-letni Duha, 5-letni Zakaria i 9-miesięczny Yamen zostali znalezieni podczas obchodu pracowników Caritas w jednym z rzadziej odwiedzanych zaułków wschodniego Aleppo. Pod opieką najstarszego brata, który stał się głową rodziny, przetrwali samotnie 2 miesiące w czasie najgorszych bombardowań Aleppo pod koniec roku. Sami będąc dziećmi, zajmowali się także najmłodszym niemowlakiem. Jak twierdzą, ich ojciec zginął w walkach, a matka została uprowadzona i przebywa w więzieniu.

Sytuacja sierot

Sieroty mieszkały w zrujnowanym pustostanie. Był to jeden pokój z dziurawymi ścianami, bez okien, wypełnionymi brudnymi kocami i gnijącymi materacami na których spali. Wszędzie unosił się zapach ludzkich odchodów. W zgliszczach domu nie było kuchni, ogrzewania ani łazienki.

By znieść ciężar opieki nad rodzeństwem, Muhammad wypijał flakoniki perfum. Wiedział, że zawierają alkohol. Pod jednym z koców schował kilka buteleczek. Skąd je wziął? - Prawdopodobnie to jedna z rzeczy, które zostały po rodzicach. Od nich nauczył się pić - relacjonowała pracowniczka Caritas Aleppo.

Cała szóstka została przewieziona do domu dziecka, gdzie ich nakarmiono, wykąpano i dano ciepłe miejsce do spania.

Jak przekazać pieniądze?

Historię dzieci przekazali Anna i Karol Wilczyńscy, arabistka oraz dziennikarz portalu DEON.pl, którzy w lutym odwiedzili Aleppo na zaproszenie działających tam organizacji humanitarnych.

Ich relacje ze zrujnowanego miasta można znaleźć m.in. na islamistablog.pl. Para poznała pracowników organizacji pozarządowych działających we wschodniej części miasta i starała się odkryć, jak najskuteczniej pomagać mieszkańcom dotkniętym tak krwawym konfliktem.

Na pomysł, by rozpocząć zbiórkę, wpadła jedna z czytelniczek bloga. Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl oraz w koordynacji z pracownikami Caritas Aleppo i Caritas Syria, którzy opiekują się sierotami na miejscu.

Jak skutecznie pomóc Syryjczykom?

W najbliższym czasie odbędzie się szereg spotkań z Anną i Karolem Wilczyńskimi.

6 kwietnia - Kraków [-->szczegóły]

8 kwietnia - Chojna oraz Szczecin

25 kwietnia - Warszawa, godz. 18.30, klubo-restauracja Docelowo [więcej szczegółów wkrótce]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aleppo: trwa zbiórka na sieroty odnalezione w ruinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.