"Anderground" - metro po włosku

"Anderground" - metro po włosku
Metro w Rzymie (fot. James Cridland / flickr.com)
10 lat temu
PAP / wm

Tablice z napisem “Anderground", kierującymi na stację metra, rozwieszono na dworcu kolejowym Tiburtina w Rzymie. Z błędu drwią włoskie media, które podkreślają, że niektórzy podróżni, zwłaszcza zagraniczni turyści, nie mogą uwierzyć własnym oczom.

Nowoczesne odblaskowe tablice wskazujące drogę na stację metra miały być chlubą budowanego jeszcze nowego okazałego gmachu dworca przy jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Wiecznym Mieście.

Na tablicach, zamówionych przez dyrekcję kolei i wykonanych przez firmę zewnętrzną, obok włoskiego wyrazu "Metropolitana" widnieje jego angielski odpowiednik z rażącym błędem.

Po raz pierwszy tablice zostały zaprezentowane w dniu przywrócenia części ruchu kolejowego na stacji, na budowie której wybuchł w lipcu groźny pożar paraliżując na wiele tygodni normalne kursowanie pociągów podmiejskich.

Z okazji ponownego otwarcia połączeń, na dworzec przybyła licznie reprezentowana dyrekcja włoskich kolei oraz wielu urzędników państwowych. I to oni pierwsi zobaczyli wyjątkowo rzucające się w oczy napisy "Anderground", zamiast poprawnego "Underground".

Panele przygotowywano - jak ujawnił dziennik "Il Messaggero" - w dużym pośpiechu ponieważ kursowanie pociągów zostało przywrócone kilka dni wcześniej niż zakładano. Nikt nie skontrolował tablic informacyjnych. Przywiezione w ostatniej chwili na stację zostały umieszczone w jej najważniejszych punktach tak, by turyści łatwo mogli odnaleźć drogę prowadzącą do metra. Na razie ludzie na ich widok przystają zdumieni i kompletnie tracą orientację.

"Nie możemy zaprzeczyć; firma, której zleciliśmy wykonanie tablic, popełniła błąd" - wyjaśniła dyrekcja kolei i zapewniła, że już przygotowywane są nowe.

Tymczasem podejmuje się próby ukrycia błędu w pisowni. Na niektórych tablicach litera "A" została zaklejona taśmą, na innych przemalowano ją farbą na "U".  Te nietknięte zaś są masowo fotografowane zarówno przez rzymian jak i turystów. Ci drudzy mają dodatkową, zupełnie nieoczekiwaną i zabawną pamiątkę z Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Anderground" - metro po włosku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.