Erytrea mianowała pierwszego od 20 lat ambasadora w Etiopii

Erytrea mianowała pierwszego od 20 lat ambasadora w Etiopii
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Erytrea mianowała pierwszego od 20 lat ambasadora w Etiopii - poinformował w sobotę rząd w Asmarze. Został nim obecny minister oświaty i były ambasador w USA, Semera Russom - podał na Twitterze minister informacji Yemane Gebremeskel.

Od czasu podpisania 9 lipca w Asmarze porozumienia przywracającego stosunki między Erytreą a Etiopią, przywódcy obu krajów starają się jak najszybciej doprowadzić do normalizacji po latach, jakie upłynęły od wybuchu konfliktu w 1998 roku.

Zbliżenie nastąpiło w kwietniu, kiedy urząd premiera Etiopii objął Abiy Ahmed Ali, który oświadczył, że chce pokojowego porozumienia kończącego wojnę z Erytreą. Przywódcy obu krajów złożyli sobie nawzajem wizyty.

W czwartek Addis Abeba mianowała swojego ambasadora w Asmarze; został nim były etiopski ambasador w Irlandii Redwan Hussien.

W tym tygodniu prezydent Erytrei Isaias Afewerki dokonał ponownego otwarcia ambasady swojego kraju w Addis Abebie. W środę samolot etiopskich linii lotniczych Ethiopia Airlines wylądował w Asmarze, gdzie powitano go tańcami, kwiatami i flagami narodowymi.

Była autonomiczna prowincja Etiopii, Erytrea w 1993 roku dokonała - po 30 latach wojny o niepodległość - secesji. Kolejny konflikt wybuchł w 1998 roku w związku ze sporem granicznym. Erytrejskie wojsko zajęło wtedy miasto Zalambessa, leżące przy trasie łączącej Asmarę z Addis Abebą. Następnie, według słów biskupa Zalambessy w liście z 2003 r do sekretarza generalnego ONZ, miasto "metodycznie zrównano z ziemią". W 2000 roku doszło do podpisania traktatu pokojowego, ale nadzieja na ponowne otwarcie granicy spotkała się dwa lata później z etiopską odmową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Erytrea mianowała pierwszego od 20 lat ambasadora w Etiopii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.