Eurdeputowani domagają się zniesienia zmiany czasu

Eurdeputowani domagają się zniesienia zmiany czasu
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Eurodeputowani wszystkich frakcji w PE opowiedzieli się w czwartkowej debacie za zniesieniem zmiany czasu, argumentując, że zyski z przestawiania zegarków są niewielkie, a tracą na tym zdrowotnie obywatele. KE nie zamierza jednak odpowiadać na ten apel.

W całej Unii Europejskiej czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. Zmiana dyrektywy lub jej zniesienie mogłoby doprowadzić do końca zmian czasu.

DEON.PL POLECA
Eurodeputowani zabiegają o to od dawna. W marcu zorganizowali wysłuchanie publiczne w tej sprawie, na którym przekonywano, że zmiana czasu przynosi wprawdzie oszczędności w energetyce, ale pociąga za sobą straty w innych sektorach.

Jak mówił podczas czwartkowej debaty w Strasburgu Paweł Svoboda z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zmiana czasu przeszkadza co piątemu mieszkańcowi UE. "Negatywne zjawiska jakie ich dotykają to: depresja, migreny, zaburzenia trawienia, cukrzyca, zawały serca itd." - wymieniał. Domagał się, by KE przedstawiła racjonalne powody stosowania zmiany czasu.

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc przyznała, że KE zdaje sobie sprawę z tego, że obywatele regularnie domagają się zniesienia czasu letniego, ale - jak podkreśliła - nie ma powodu, by zmieniać dyrektywę w tej sprawie.

"KE bardzo poważnie bierze sobie do serca niepokoje obywateli i przeprowadziła szereg analiz. Niestety ich wyniki są sprzeczne, w związku z tym nie możemy z nich wyciągnąć żadnego wiążącego wniosku, jeśli chodzi o oszczędności energetyczne, wydajność pracy, czy bezpieczeństwo ruchu drogowego" - oświadczyła Bulc.

"Odpowiedź KE jest bezczelnością. Jeśli problemy ludzi mamy potraktować poważnie, to te odpowiedzi nie wystarczą" - denerwował się Herbert Reul z EPL. Jego zdaniem stanowisko KE "ma właściwie charakter kabaretowy".

"To nie do wiary, że KE tak arogancko podchodzi do obaw obywateli" - wtórowała mu Heidi Hautala z Zielonych. Zwróciła uwagę, że aktualnie obowiązująca dyrektywa jest dość stara, dlatego trzeba jeszcze raz się zastanowić nad tą kwestią i "odesłać zmiany czasu do lamusa".

Szef komisji transportu i turystyki PE Michael Cramer (Zieloni) wskazywał, że argumenty na rzecz przestawiania czasu są podawane w wątpliwość przez naukowców, natomiast jednoznacznie udowodniono negatywne skutki tych zmian. "Rocznie zmiana czasu kosztuje nas 1,7 mld euro, a efekt jest zerowy" - mówił powołując się na amerykańskie dane.

Merja Kylloenen ze Zjednoczonej Lewicy Europejskiej przekonywała, że zwłaszcza osobom starszym i dzieciom trudno dostosować zegar biologiczny do zmian czasu. "W Rosji udało się jakoś zlikwidować zmiany czasu i z pewnością nie spowodowało to uszczerbku dla tego kraju" - oświadczyła. Przypomniała, że w całej Europie wydaje się bardzo poważne środki na leczenie depresji, do której może się przyczyniać manipulowanie zegarem biologicznym.

Heinz Becker z EPL zauważył, że w sprawie tej panuje zgoda wśród wszystkich frakcji PE, a brak działań Komisji wywołuje oburzenie. Według niego zmiana czasu nie przynosi korzyści, jeśli chodzi oszczędność energii, a inne koszty są wysokie. "Mamy cały szereg analiz, badań naukowych (...) które pokazują, że generowane są ogromne koszty, zagrożenia są wielkie, a my tego nie widzimy" - podkreślał.

Zabierająca drugi raz głos pod koniec debaty komisarz Bulc przyznała, że przesłanie Parlamentu Europejskiego jest bardzo jasne, ale - jak zauważyła - takiej jednomyślności nie ma już wśród państw członkowskich. "Na tym etapie Komisja uważa, że nie ma potrzeby zmiany w dyrektywie, ale jeśli pojawią się jakieś nowe dowody i bardziej systemowe podejście wówczas będziemy bardziej otwarci na zmianę zdania" - zadeklarowała.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego poprzez dostosowanie rytmu pracy człowieka do wschodów i zachodów słońca.

W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1977 r. Obecnie reguluje to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 2012 r. Czas letni zacznie znów obowiązywać 27 marca 2016 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Eurdeputowani domagają się zniesienia zmiany czasu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.