Guillermo Lasso zwycięzcą wyborów prezydenckich w Ekwadorze

Guillermo Lasso zwycięzcą wyborów prezydenckich w Ekwadorze
(fot. PAP/EPA/Jose Jacome)
PAP / kk

Niedzielną drugą turę wyborów prezydenckich w Ekwadorze wygrał Guillermo Lasso. Po przeliczeniu 97,79 proc. głosów prawicowy kandydat zdobył 52,5 proc. z nich, o pięć punktów procentowych więcej niż jego lewicowy rywal Andres Arauz - informuje agencja EFE.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 7 lutego, żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości 50 proc. głosów. Arauz zdobył wówczas nieco ponad 30 proc., a Lasso uplasował się na drugim miejscu wyprzedzając minimalnie kandydata wywodzącego się z tubylczej ludności indiańskiej Yaku Pereza.

DEON.PL POLECA

Lasso, przedsiębiorca i konserwatywny polityk, obejmie urząd prezydenta Ekwadoru 24 maja, gdy skończy się kadencja urzędującego prezydenta Lenina Moreno. Niespodziewana wygrana Lasso z Arauzem, protegowanym byłego prezydenta Rafaela Correi, to porażka sił lewicowych, które od 14 lat dominowały w ekwadorskiej polityce - oceniają agencje.

"To dzień, w którym wszyscy Ekwadorczycy zdecydowali o swojej przyszłości" - dziękował Lasso wyborcom na wiecu w Guayaquil. Dodał, że mieszkańcy kraju swoimi głosami wyrazili potrzebę zmiany i nadzieję na lepsze życie. Arauz pogratulował Lasso, przyznając się do przegranej.

Zwycięstwo Lasso to dobry sygnał dla inwestorów oznaczający powrót do wolnego rynku i odwrót od socjalistycznej polityki ostatnich lat - komentuje agencja Reutera. Dodaje, że to zwycięstwo idzie na przekór ogólnemu trendowi w południowoamerykańskiej polityce, w której lewicowi kandydaci zwyciężyli ostatnio w wyborach w Argentynie, Boliwii i Chile.

Wywodzący się z chadecji Lasso poszerzył swój elektorat, szukając poparcia również wśród rdzennych mieszkańców Ekwadoru, młodzieży i kobiet; w swoim zwycięskim przemówieniu obiecał szczególnie bronić tych grup - dodaje EFE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Guillermo Lasso zwycięzcą wyborów prezydenckich w Ekwadorze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.