Liczba dzisiejszych przypadków zakażeń źle prognozuje na przyszłość

Liczba dzisiejszych przypadków zakażeń źle prognozuje na przyszłość
Wzrastająca liczba nowych zakażeń koronawirusem nie prognozuje dobrze na przyszłość Fot. Fusion Medical Animation / unsplash.com
2 miesiące temu
PAP / tkb

"Dzisiejsza liczba potwierdzonych zakażeń źle prognozuje na przyszłość, bo pewien odsetek będzie umierał i przy takich liczbach będzie pewnie zbliżony do liczb odnotowywanych dzisiaj"  - powiedziała PAP w środę prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

31 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 32 874 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarły aż 653 osoby. Z powodu COVID-19, 151 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 502 osoby.

Najwięcej dziennych zakażeń do tej pory zanotowano w piątek 26 marca – 35 143 przypadków. W czwartek, dzień wcześniej, wykryto 34 151 zakażeń.

"To nadal bardzo wysoka liczba dziennych zakażeń i jest to bardzo niepokojąca sytuacja" - powiedziała prof. Joanna Zajkowska. Zwracając uwagę na wysoką liczbę zgonów (31 marca było ich 653) podkreśliła, że jest to efekt zachorowań sprzed tygodnia i dwóch tygodni, bo część osób nie umiera od razu po trafieniu do szpitala.

Prof. Zajkowska przypomniała, że są trzy metody ograniczania epidemii: wpływanie na transmisję wirusa, uodpornienie wrażliwej populacji i identyfikacja osób zakażonych. Z kolei na efekty obostrzeń wprowadzonych w pozostałej części kraju należy - według ekspertki - poczekać jeszcze około dwóch tygodni.

"Nie wiem, czy przy tak dużej liczbie zakażeń obostrzenia nie będą jeszcze bardziej zaostrzone w okresie okołoświątecznym" - dodała.

Profesor Zajkowska przyznała również, że nadchodzące wyższe temperatury mogą pomóc nam w walce z epidemią. Aerozol wydychany z naszych płuc wówczas szybciej wysycha, to bardzo sprzyja mniejszej transmisji wirusa. Przy okazji przekazała, że: "Jeżeli ktoś ma ogromną potrzebę spotkania z rodziną, to najlepiej zrobić to w parku, na spacerze. Ryzyko zarażenia jest wtedy zdecydowanie mniejsze".

Źródło: PAP / tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner
39,99 zł

Nieznane teksty ks. Józefa Tischnera, które pokazują, że świat może być lepszy niż myślisz.

Świat jest trudny, mamy za sobą bolesną historię, a przed sobą niepewną przyszłość. Tym, co nas może przeprowadzić między jednym a...

Skomentuj artykuł

Liczba dzisiejszych przypadków zakażeń źle prognozuje na przyszłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.