Pogrzeb Elżbiety II. Środowiska republikańskie wstrzymują protesty przeciw monarchii

Pogrzeb Elżbiety II. Środowiska republikańskie wstrzymują protesty przeciw monarchii
Fot. PAP/EPA/VINCE MIGNOTT
PAP/ kb

Aktywiści z grupy „Republika”, którzy prowadzą kampanie na rzecz zniesienia monarchii zapowiedzieli, że nie planują akcji protestu w czasie poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II.

W ostatnich dniach grupa rozwieszała plakaty w całym kraju z napisem „Make Elizabeth the Last”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Niech Elżbieta będzie ostatnia”.

DEON.PL POLECA
Republikanie wstrzymują protesty przeciw monarchii na czas pogrzebu Elżbiety II

„W ciągu ostatnich dziesięciu dni byliśmy zajęci kampanią, zyskując w tym tygodniu około tysiąca nowych członków. Zebraliśmy również ponad 30 tys. funtów i tysiące zwolenników na kanałach mediów społecznościowych w związku z popularnością hashtagu +notmyking+” – powiedział szef „Republiki” Graham Smith, cytowany przez dziennik „Guardian”.

Jednocześnie zapowiedział, że organizacja skupi się na przygotowaniu protestów wokół koronacji nowego króla Karola III, której data nie jest jeszcze znana.

DEON.PL POLECA

Wcześniej media brytyjskie informowały o nadgorliwości policji w usuwaniu protestujących przeciwko monarchii po śmierci do Elżbiety II i w związku z wstąpieniem na tron Karola III.

Tymczasem setki tysięcy Brytyjczyków manifestowało swoje przywiązanie do monarchii w samym Londynie, a najnowsze sondaże pokazywały gwałtowny wzrost poparcia dla nowego króla.

Nie wszystkie środowiska zamierzają jednak uszanować pamięć królowej w dniu pogrzebu. Protestować zamierzają grupy komunistyczne. Choć ich działalność jest marginalna, a antymonarchistyczne akcje nie są niczym nowym, to mogą wybrzmieć głośniej na tle pogrzebu Elżbiety II.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Kazimierz Panuś
Pochodząca z królewskiego rodu, Elżbieta Turyńska, mimo upływu ośmiu wieków od swych narodzin, jest wciąż sławna i czczona w całym chrześcijaństwie za żarliwą pomoc, jaką niosła chorym i nieszczęśliwym, w których widziała Chrystusa. Zapatrzonego w...

Skomentuj artykuł

Pogrzeb Elżbiety II. Środowiska republikańskie wstrzymują protesty przeciw monarchii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.