Przełom w Kolumbii. Jest szansa na pokój?

Przełom w Kolumbii. Jest szansa na pokój?
(fot. EPA/ALEJANDRO ERNESTO)
Reuters, AP, AFP / PAP / slo

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i przywódca lewicowych rebeliantów z organizacji FARC Rodrigo Londono poinformowali w środę w Hawanie o osiągnięciu przełomowego porozumienia w rokowaniach pokojowych, które może zakończyć trwający od pół wieku konflikt.

Santos i Londono (używający też pseudonimu Tymoszenko) uścisnęli sobie dłonie w obecności gospodarza spotkania, prezydenta Kuby Raula Castro.

Według opublikowanego komunikatu rząd w Bogocie i przywódcy rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) przezwyciężyli ostatnią istotną przeszkodę na drodze do porozumienia pokojowego uzgadniając formułę odszkodowań dla ofiar konfliktu i pociągnięcia do odpowiedzialności winnych naruszeń praw człowieka po obu stronach.

Rebelianci, którzy przyznają się do popełnionych przestępstw, wynagrodzą ofiary i zobowiążą się do wyrzeczenia ponownego sięgnięcia po broń, otrzymają złagodzoną karę w postaci 8 lat ograniczeń w poruszaniu się po kraju.

Porozumienie pokojowe ma być osiągnięte do marca 2016 r. Rebelianci zobowiązali się do złożenia broni w ciągu 60 dni od podpisania porozumienia.

Sekretarz stanu USA John Kerry pogratulował obu stronom konfliktu "historycznego porozumienia" osiągniętego - jak podkreślił - mimo "wyjątkowo trudnych okoliczności". - Pokój nigdy nie był tak blisko dla narodu Kolumbii i milionów ofiar tego konfliktu - powiedział Kerry.

Rokowania pokojowe między rządem Kolumbii i rebeliantami z FARC toczyły się w Hawanie od 3 lat. W ostatnim okresie zaczęły osiągać znaczne postępy w znacznej mierze dzięki temu, że rebelianci doznali serii dotkliwych porażek w rezultacie ofensywy armii kolumbijskiej. Ponadto ich siły stale topniały - z ok. 21 tys. ludzi w 2002 r. do niespełna 6,5 tys. obecnie.

Ocenia się, że w ciągu trwającego ponad 50 lat konfliktu zginęło ok. 220 tys. ludzi a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swych domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przełom w Kolumbii. Jest szansa na pokój?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.