Rosyjska agresja będzie miała poważne konsekwencje dla Afryki. Kontynentowi grozi głód

Rosyjska agresja będzie miała poważne konsekwencje dla Afryki. Kontynentowi grozi głód
fot. Deoisitphotos
KAI / pk

Rosyjska inwazja na Ukrainę może mieć tragiczne konsekwencje dla Afryki i bezpieczeństwa żywnościowego na tym kontynencie.

Wiele krajów w Afryce jest uzależnionych od importu zbóż i podstawowych produktów żywnościowych z Rosji i Ukrainy. W konsekwencji w Afryce Północnej, ale też na Bliskim Wschodzie można się spodziewać silnych napięć społecznych.

Tytułem przykładu Erytrea jest w stu procentach zależna od pszenicy produkowanej w tych dwóch krajach, Somalia w ponad 90 proc., a Egipt w 85 proc. Nie są to odosobnione przypadki.

Jak wynika z danych podanych przez włoskie stowarzyszenie rolnicze Filiera Italia, 50 krajów rozwijających się jest zależnych od importu zbóż z tego regionu świata, z czego 25 sprowadza z Ukrainy i Rosji ponad 50 proc. zbóż. W większości przypadków są to kraje, których rządy zachowują poparcie społeczne dzięki dostarczaniu żywności na przystępnych warunkach.

DEON.PL POLECA

Zapasy zboża w Libanie wystarczą na dwa tygodnie

Sytuacja jest tym bardziej krytyczna, że zapasy żywności są na wyczerpaniu. Liban na przykład potwierdził ostatnio, że posiada zapasy zbóż tylko na dwa tygodnie. Egipt już od miesiąca nie otrzymał żadnych dostaw zboża z Rosji i Ukrainy.

W obliczu realnego zagrożenia głodem i napięciami społecznymi Filiera Italia apeluje o natychmiastową rewizję polityki rolnej Unii Europejskiej, która - jak wiadomo - zakłada ograniczenie produkcji rolno-spożywczej w krajach unijnych.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Rosyjska agresja będzie miała poważne konsekwencje dla Afryki. Kontynentowi grozi głód
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.