Rozmowa Ewy Kopacz o polskich szkołach na Litwie

Rozmowa Ewy Kopacz o polskich szkołach na Litwie
(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
PAP / es

Premier Ewa Kopacz poinformowała w czwartek w Brukseli, że rozmawiała z szefem litewskiego rządu Algirdasem Butkevicziusem na temat groźby likwidacji polskich szkół na Litwie w związku z reforma oświaty w tym kraju.

- Zapytałam wprost o losy naszych rodaków, którzy w tej chwili żyją na Litwie, szczególnie tych małych - czyli o likwidację szkół na Litwie - powiedziała Kopacz dziennikarzom.

"I tu chyba dobra informacja - dodała. - Usłyszałam odpowiedź premiera, że bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni, będzie uchwalone prawodawstwo w tej sprawie".

Wskutek realizowanej obecnie reformy oświatowej na Litwie, z powodu zmniejszającej się liczby uczniów 17 szkołom z polskim i rosyjskim językiem nauczania grozi utrata statusu szkoły średniej (szkoły z nauczaniem od pierwszej do 12. klasy) i przekształcenie w szkoły podstawowe (z nauczaniem od pierwszej do 10. klasy).

Na początku czerwca ok. tysiąca osób - uczniów szkół polskich w Wilnie i na Wileńszczyźnie i ich rodziców - wzięło udział w strajku ostrzegawczym przeciwko reformie.

DEON.PL POLECA

Na Litwie jest około 90 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza około 12 tys. osób. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowa Ewy Kopacz o polskich szkołach na Litwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.