Rozpoczęły się pierwsze od ponad 10 lat rozmowy wojskowe obu Korei

Rozpoczęły się pierwsze od ponad 10 lat rozmowy wojskowe obu Korei
(fot. PAP/EPA/KCNA)
PAP / ml

W Panmundżomie, na linii demarkacyjnej oddzielającej państwa koreańskie, po raz pierwszy od ponad dekady spotkali się w czwartek wysocy rangą przedstawiciele armii obu krajów, by rozmawiać o złagodzeniu napięć na granicy - podała agencja Yonhap.

Spotkanie pięcioosobowych delegacji wojskowych z obu krajów rozpoczęło się rano czasu miejscowego po północnokoreańskiej stronie Panmundżomu - poinformowało ministerstwo obrony Korei Płd.

DEON.PL POLECA"Planujemy przedyskutować m.in. złagodzenie napięć wojskowych pomiędzy dwiema Koreami i organizację spotkania ministrów obrony w ramach starań o wprowadzenie w życie porozumień dotyczących sfery wojskowości zawartych w deklaracji z Panmundżomu" - powiedział generał Kim Do Giun, który stoi na czele delegacji południowokoreańskiej.

Deklaracja z Panmundżomu to dokument podpisany przez prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina i przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una w czasie trzeciego w historii szczytu koreańskiego, który odbył się 27 kwietnia. Oba kraje zobowiązały się w nim do łagodzenia napięć militarnych oraz przeprowadzenia rozmów wojskowych wysokiego szczebla.

Oba kraje pozostają formalnie w stanie wojny, gdyż konflikt z lat 50. XX wieku zakończył się jedynie podpisaniem rozejmu. Kim i Mun zapowiedzieli jednak w czasie szczytu w Panmundżomie, że będą się starali doprowadzić do zawarcia układu pokojowego.

Yonhap pisze, powołując się na ekspertów, że strona północnokoreańska może również podnieść temat wstrzymania wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Płd. Wstrzymanie tych ćwiczeń zapowiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump, który określił je jako kosztowne i "bardzo prowokacyjne" wobec Pjongjangu.

Trump poinformował o tym na konferencji prasowej po swoim historycznym spotkaniu z Kimem w Singapurze. Obaj przywódcy podpisali tam wspólne oświadczenie, w którym Kim potwierdził skłonność do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego", a Trump zobowiązał się do udzielenia Korei Płn. gwarancji bezpieczeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęły się pierwsze od ponad 10 lat rozmowy wojskowe obu Korei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.