Saudyjczyk stracony za przestępstwa, które popełnił jako nieletni

Saudyjczyk stracony za przestępstwa, które popełnił jako nieletni
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

W Arabii Saudyjskiej stracono mężczyznę za przestępstwa, które według organizacji praw człowieka popełnił w wieku 17 lat, pomimo zapewnień królestwa, że zniosło ono karę śmierci dla nieletnich – podaje portal BBC News.

Mustafa Haszem al-Darwisz został aresztowany w 2015 roku za przestępstwa związane z protestami. Saudyjskie władze twierdzą, że został oskarżony o tworzenie komórki terrorystycznej i próbę przeprowadzenia zbrojnej rewolty.

Ale organizacje praw człowieka wezwały do wstrzymania jego egzekucji, twierdząc, że proces był niesprawiedliwy. Amnesty International (AI) i organizacja charytatywna sprzeciwiająca się karze śmierci Reprieve twierdzą, że 26-letni al-Darwisz odwołał swoje zeznania, które przypuszczalnie zostały złożone w następstwie tortur.

Według Reutera al-Darwiszowi zarzucono „dążenie do zakłócenia bezpieczeństwa poprzez zamieszki” i „sianie niezgody”. Wśród dowodów było zdjęcie „obraźliwe dla sił bezpieczeństwa” oraz jego udział w ponad 10 „zgromadzeniach-zamieszkach” w 2011 i 2012 roku.

DEON.PL POLECA

Saudyjskie MSW poinformowało, że al-Darwisz próbował również zabić członków lokalnych sił bezpieczeństwa. Jednak – jak wskazuje Reuters - dokumenty sądowe nie precyzują dat żadnego z jego przestępstw.

Organizacja Reprieve powiadomiła, że rodzina skazanego nie otrzymała żadnej informacji o egzekucji z wyprzedzeniem i dowiedziała się o niej dopiero z internetu. MSW podało, że skazanego stracono w mieście Ad-Dammam; nie podano jednak kiedy.

W ub.r. saudyjskie władze zapowiedziały, że nie będą już wydawać wyroków śmierci na osoby, które popełniły przestępstwa, gdy były nieletnie, a zamiast tego zastosują tylko maksymalny wyrok 10 lat więzienia. Dekret królewski mówił, że nowe prawo będzie stosowane z mocą wsteczną wobec osób oczekujących na egzekucję.

AI i Reprieve twierdzą, że sprawa al-Darwisza powinna zostać rozpatrzona zgodnie z nowymi przepisami. Zarówno te, jak i inne organizacje praw człowieka wielokrotnie zgłaszały zastrzeżenia co do wdrażania tej reformy.

Na początku br. Saudyjska Komisja Praw Człowieka poinformowała, że w kraju "drastycznie" zmniejszono liczbę osób, które skazano na śmierć w 2020 roku. Według Reprieve w Arabii Saudyjskiej stracono taką samą liczbę osób w pierwszej połowie 2021 r., jak w całym 2020 r.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Saudyjczyk stracony za przestępstwa, które popełnił jako nieletni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.