Save the Children: ponad 5 mln dzieci w Jemenie zagrożonych głodem

Save the Children: ponad 5 mln dzieci w Jemenie zagrożonych głodem
(fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)
PAP / kw

Ponad pięciu milionom dzieci w Jemenie grozi głód - ostrzegła w środę w raporcie międzynarodowa pozarządowa organizacja humanitarna Save the Children. Konflikt wewnętrzny w Jemenie pogłębia się, a ceny żywności rosną.

Założona w Wielkiej Brytanii w 1919 r. organizacja ostrzegła w raporcie przed "głodem na bezprecedensową skalę" w kraju, który według ONZ przechodzi największy kryzys humanitarny na świecie.

Jemeńskie władze, wspierane przez siły koalicji arabskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej, zwalczają rebeliantów z szyickiego ruchu Huti, któremu z kolei pomocy dostarcza Iran. Do tej pory w wojnie tej śmierć poniosło 2200 dzieci - wynika z danych UNICEF-u.

"W szpitalu, który odwiedziłam na północy Jemenu, dziecko było tak słabe, że nie mogło płakać, było wycieńczone z głodu" - powiedziała dyrektor generalna organizacji Helle Thorning-Schmidt.

DEON.PL POLECA

Ponowne rozpoczęcie w poniedziałek przez siły prorządowe ofensywy na strategiczny port Al-Hudajda w zachodnim Jemenie zagraża dostępowi do pomocy humanitarnej i już ma ekonomiczny wpływ na cywilów - oceniają eksperci.

"Zaczyna brakować czasu", żeby zapobiec "wyniszczającemu głodowi" w Jemenie, i "nie możemy dopuścić do jakichkolwiek zakłóceń" w dystrybucji pomocy - ostrzegł w środę Światowy Program Żywnościowy (WFP).

Szef organizacji pozarządowej Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC), były szef brytyjskiego MSZ David Miliband, który zakończył w środę trzydniową wizytę w Jemenie, ocenił, że sytuacja humanitarna tam jest "bardzo zła". "Przyjechałem tu, żeby świat obudził się w związku z tym, co teraz dzieje się w Jemenie" - oświadczył Miliband, potępiając "katastrofę wywołaną przez człowieka".

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA) ceny żywności wzrosły o 68 proc. od 2015 roku, kiedy to siły koalicji arabskiej przystąpiły do interwencji w Jemenie. Jak precyzuje UNOCHA, koszt podstawowego koszyka żywnościowego wzrósł o 35 proc., a ceny benzyny, oleju napędowego i paliwa do gotowania wzrosły o ponad 25 proc. od listopada 2017 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Save the Children: ponad 5 mln dzieci w Jemenie zagrożonych głodem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.