Światowy Program Żywnościowy organizuje pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy

Światowy Program Żywnościowy organizuje pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy
(Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD)
KAI/dm

Światowy Program Żywnościowy Narodów Zjednoczonych (WFP) zapowiedział natychmiastową pomoc dla około 51 tys. mieszkańców północnej Strefy Gazy. Jest to odpowiedź na rosnące potrzeby humanitarne spowodowane niedawną eskalacją przemocy w tym i tak już zubożałym regionie - poinformował WFP.

 Jednocześnie zaapelowano do darczyńców o pilne wsparcie finansowe na tę pomoc. Ma ona być rozdzielana w formie gotówki w postaci elektronicznych voucherów. Skorzystają z niej także osoby, które do tej pory nie były beneficjentami pomocy WFP.

Światowy Program Żywnościowy szacuje pilne potrzeby finansowe na równowartość 11,5 mln euro. W ciągu najbliższych trzech miesięcy ma to wesprzeć 160 tys. mieszkańców Strefy Gazy i 60 tys. Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. Aby zapewnić regularne programy pomocy żywnościowej w Strefie Gazy i na terytoriach palestyńskich w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, programowi ONZ brakuje w związku z tym łącznie 26,2 mln euro.

Jednocześnie ONZ-owski program obawia się dalszego zaostrzenia sytuacji w Strefie Gazy. Obecnie żywność jest nadal dostępna, a wiele sklepów jest otwartych, w tym sklepy kontrahentów WFP w ramach projektu bonów. Jednak zamknięcie przejść granicznych do Strefy Gazy może doprowadzić do niedoborów i wzrostu cen, obawia się dyrektor krajowy WFP w Palestynie Samer Abdel Jaber. Ponadto istnieje ryzyko wzrostu cen świeżych produktów, ponieważ rolnicy nie są w stanie dotrzeć do swoich gruntów. Liczba osób potrzebujących pomocy może jeszcze wzrosnąć.

Jak dotąd, według danych WFP, około 260.000 osób w Strefie Gazy regularnie korzysta z różnych form pomocy i projektów w ramach programu ONZ. Jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa i niedawną eskalacją przemocy ubóstwo i bezrobocie były głównymi przyczynami braku bezpieczeństwa żywnościowego.

DEON.PL POLECA

Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) jest agencją ONZ, a także największą organizacją humanitarną na świecie powołaną do zwalczania globalnego głodu. Jego siedziba mieści się w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Światowy Program Żywnościowy organizuje pomoc dla mieszkańców Strefy Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.