UE/ Negocjacje w sprawie nowych przepisów dotyczących walki z handlem ludźmi

UE/ Negocjacje w sprawie nowych przepisów dotyczących walki z handlem ludźmi
Depositphotos.com (21257279)
PAP / pzk

Parlament Europejski przyjął mandat do negocjacji z państwami członkowskimi UE w sprawie przeglądu przepisów dotyczących zwalczania handlu ludźmi przed pierwszą rundą rozmów zaplanowaną na listopad. Mandat przygotowany przez komisje wolności obywatelskich i praw kobiet rozszerzyłby zakres obowiązującej dyrektywy o przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję, macierzyństwo zastępcze i lepsze wsparcie dla ofiar.

Europosłowie chcą także, aby ofiary handlu ludźmi, które potrzebują ochrony międzynarodowej, otrzymały odpowiednie wsparcie oraz by szanowano ich prawo do azylu. Domagają się penalizacji korzystania z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi i zapewnienia, że ofiary nie będą ścigane za czyny przestępcze, do popełnienia których zostały zmuszone, oraz że otrzymają wsparcie niezależnie od tego, czy współpracują w dochodzeniach, czy nie.

PE chce zapewnić wsparcie ofiarom stosując podejście uwzględniające płeć, niepełnosprawność i wiek oraz zagwarantować prawa osób niepełnosprawnych i odpowiednie wsparcie dla dzieci bez opieki. Na posiedzeniu plenarnym PE zatwierdzono mandat do negocjacji bez głosowania. W następnym kroku europarlament rozpocznie negocjacje z Radą UE po tym, jak państwa członkowskie uzgodniły już swoje stanowisko.

Co roku w UE rejestruje się ponad 7000 ofiar handlu ludźmi, chociaż faktyczna liczba może być znacznie wyższa, ponieważ wiele ofiar pozostaje niewykrytych. Większość ofiar to kobiety i dziewczęta. Jednak liczba męskich ofiar rośnie, szczególnie w przypadku pracy przymusowej. Według ONZ, do głównych przyczyn handlu ludźmi należą nierówności w obrębie krajów i pomiędzy nimi, coraz bardziej restrykcyjna polityka imigracyjna oraz rosnący popyt na tanią siłę roboczą. Prawdopodobieństwo stania się ofiarą handlu ludźmi wzrasta z powodu ubóstwa, przemocy i dyskryminacji.

DEON.PL POLECA

W 2011 roku posłowie i posłanki do PE przyjęli dyrektywę w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi, aby chronić i wspierać ofiary oraz karać handlarzy. Stwierdza, że ponieważ kobiety i mężczyźni często padają ofiarą handlu ludźmi w różnych celach, środki pomocy i wsparcia powinny uwzględniać aspekt płci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Véronique Olmi

Powieść o zniewoleniu i poszukiwaniu wolności

Z czarną jak heban skórą i oczami jak migdały była prawdziwą pięknością. A przy tym cennym łupem. Porwana w 1877 roku jako kilkuletnia dziewczynka z rodzinnej wioski w Darfurze...

Skomentuj artykuł

UE/ Negocjacje w sprawie nowych przepisów dotyczących walki z handlem ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.