"W Katyniu będzie mowa o winie Stalina"

PAP / psd

Doradca prezydenta Rosji ds. współpracy kulturalnej z zagranicą Michaił Szwydkoj wyraził przekonanie, że podczas środowej uroczystości w Katyniu nieuchronnie poruszony zostanie temat winy reżimu stalinowskiego za śmierć polskich oficerów.

Szwydkoj, który 10 lat temu jako minister kultury Rosji uczestniczył w otwarciu Polskiego Cmentarza Wojennego w Lesie Katyńskim, pisze o tym w środę na łamach rządowej "Rossijskiej Gaziety".

"Nowa Rosja - jako kraj kontynuujący poprzednią państwowość - musi się tłumaczyć tak przed sobą samą, jak i otaczającym światem za zbrodnie popełnione w istocie rzeczy w innym, zasadniczo różniącym się od dzisiejszego, systemie społecznym. Dlatego i Borys Jelcyn, i Władimir Putin przepraszali za tragedie, do których w czasie istnienia ZSRR doszło w Polsce, na Węgrzech i w Czechach" - wskazał doradca Dmitrija Miedwiediewa.

"Również dzisiaj w Katyniu nieuchronnie poruszony zostanie temat winy reżimu stalinowskiego za śmierć polskich oficerów, którzy szukali w Związku Radzieckim schronienia przed hitlerowcami, okupującymi Polskę" - dodał.

Szwydkoj wyznał, że nigdy nie zapomni słów, wypowiedzianych przez miejscowego prawosławnego duchownego w czasie ceremonii otwarcia zespołu memorialnego w Katyniu, gdzie - jak zauważył - spoczywają tysiące polskich oficerów i dziesiątki tysięcy niewinnych obywateli radzieckich.

"Złożywszy wyrazy współczucia rodzinom niewinnie pomordowanych, powiedział on: +Wy na naszej ziemi macie tylko jedno miejsce tragedii - Katyń, a dla Rosjan, ludzi radzieckich, cały nasz kraj był jednym wielkim Katyniem+" - dodał kremlowski urzędnik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"W Katyniu będzie mowa o winie Stalina"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.