W Niemczech gwałtownie rośnie liczba zgonów po zażyciu narkotyków. Główny problem to heroina

W Niemczech gwałtownie rośnie liczba zgonów po zażyciu narkotyków. Główny problem to heroina
fot. Depositphotos
PAP / pk

Ilość zgonów związanych z narkotykami jest najwyższa od 20 lat - w 2021 roku zmarło z tego powodu prawie 2 tys., a liczba ta rośnie z każdym rokiem - informuje w czwartek portal stacji ZDF. Najczęściej przyczyną śmierci jest heroina i długotrwałe uszkodzenia, spowodowane używaniem nielegalnych substancji. Wg szacunków w Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób.

W Niemczech w 2021 roku z powodu nadużywania nielegalnych substancji zmarło 1826 osób. Był to wzrost o 15,5 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Najbardziej dotknięta problemem jest Nadrenia Północna-Westfalia. W tym najbardziej zaludnionym kraju związkowym (17,92 mln mieszkańców) w związku z narkotykami zmarło 401 osób. W Bremie (680 tys. mieszkańców) zgonów takich było 40, co stanowi wzrost aż o 127 proc. w stosunku do roku 2020.

Powodem wzrostu zgonów mogła być pandemia koronawirusa, która pogorszyła sytuację uzależnionych. "Ze względu na lockdown i ograniczenia w kontaktach, zakres pomocy dla osób uzależnionych stał się ograniczony, dostęp do osób z którymi można było porozmawiać - uniemożliwiony" - wyjaśnia ZDF, podkreślając, że liczba zgonów z powodu narkotyków wzrastała znacząco jeszcze przed pandemią.

DEON.PL POLECA

Narkotykami, które prowadziły najczęściej do śmierci w 2021 roku była heroina z morfiną, a także morfina lub opioid w połączeniu z innymi substancjami. Odnotowano 686 takich przypadków.

W Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób

"Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej śmiercionośnym narkotykiem pozostaje heroina" - podkreśla ZDF. Jednak większość zgonów spowodowana była długotrwałymi uszkodzeniami, spowodowanymi zażywaniem narkotyków (wyniszczenie fizyczne, większa podatność na zarażenie się chorobami typu HIV, wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Wg szacunków w Niemczech od heroiny uzależnionych jest ok. 165 tys. osób.

"Te liczby zasmucają. Są szokujące i pokazują, że niemiecka polityka narkotykowa wymaga zmian w wielu obszarach" - skomentował Burkhard Blienert, komisarz rządu ds. uzależnień i narkotyków.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

W Niemczech gwałtownie rośnie liczba zgonów po zażyciu narkotyków. Główny problem to heroina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.