Watykan przygotowuje się na drugie Triduum w cieniu pandemii

Watykan przygotowuje się na drugie Triduum w cieniu pandemii
To już drugie Triduum w Watykanie w obliczu pandemii. Fot. Oleg Magni / pexels.com
1 miesiąc temu
PAP / tkb

Istotne zmiany w przebiegu ceremonii i niewielka liczba wiernych w nich uczestniczących to efekt lockdownu, który będzie obowiązywał we Włoszech w Święta. "Wkroczyliśmy w Wielki Tydzień. Po raz drugi przeżywamy go w kontekście pandemii. W zeszłym roku byliśmy bardziej zaszokowani, w tym roku jesteśmy bardziej wyczerpani" - powiedział papież Franciszek w Niedzielę Palmową.

W porównaniu z pierwszym rokiem pandemii, w Wielki Czwartek, papież odprawi rano mszę Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Przed rokiem została ona odwołana. Zmiana jednak pojawia się wobec mszy Wieczerzy Pańskiej nie tylko pod względem rezygnacji z obrzędu obmycia nóg.

Po raz pierwszy nie odprawi jej Franciszek. Zastąpi go dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Do wybuchu pandemii koronawirusa, od początku swojego pontyfikatu papież odprawiał tę mszę poza Watykanem (więzienia, kliniki, ośrodki dla uchodźców). Przyczyny tegorocznej zmiany i nieobecności papieża nie są znane.

W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Tak, jak od ponad 20 lat i w trzecim już pontyfikacie homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego kardynał Raniero Cantalamessa. Tak jak w zeszłym roku Droga Krzyżowa odbędzie się na placu przez bazyliką watykańską, a nie w Koloseum. Wierni będą mogli w Niej uczestniczyć, jednakże w niewielkiej ilości - jak przekazał PAP.

Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz wspólnocie z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Jej proboszcz, ksiądz Luigi D'Errico został w grudniu 2020 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę za zaangażowanie społeczne i pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ubogim.

Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

W Wielki Piątek przypada 16. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II. O 21.37, czyli w godzinie jego śmierci, zamiast wspólnych modlitw odbywać się będzie Droga Krzyżowa. Wszystko to, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się wiernych.

W Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie od 10.00 przewodniczyć mszy w bazylice, a w południe wygłosi tam wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego - bez udziału wiernych na placu.

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wydanej nocie ogłosiła, że w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia nadal obowiązuje dekret z zeszłego roku.

Na początku mszy w Wielką Sobotę należy pominąć rozpalanie ogniska i tylko zapalić świecę oraz pominąć procesję.

Ponadto Watykan zaznaczył, że wyrazy pobożności ludowej i procesje towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia mogą zostać przeniesione na inne dogodne dni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
26,94 zł
44,90 zł

Kogo spotkasz w wielkim mieście?

Była jedną z wielu młodych, ambitnych dziewczyn, które zjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby spełnić swoje marzenia. Konsekwentnie realizowała plan na idealne życie. Praca kilkanaście godzin na dobę, perfekcja...

Skomentuj artykuł

Watykan przygotowuje się na drugie Triduum w cieniu pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.