Ważna decyzja Kongresu USA. Zakaz wykonywania aborcji po 20. tygodniu od poczęcia

Ważna decyzja Kongresu USA. Zakaz wykonywania aborcji po 20. tygodniu od poczęcia
(fot. shutterstock.com)
KAI / kw

Stosunkiem głosów 237 do 189 Izba Reprezentantów w Kongresie Stanów Zjednoczonych przyjęła 4 października zakaz aborcji po 20. tygodniu od poczęcia dziecka.

Wyjątkiem jest zagrożenie dla życia matki oraz poczęcie w wyniku gwałtu lub kazirodztwa.

"Ustawa o ochronie nienarodzonego dziecka, zdolnego do odczuwania bólu" modyfikuje federalny kodeks karny i przewiduje kary grzywny i pięciu lat więzienia dla każdego, kto dokonuje lub próbuje dokonać aborcji po 20. tygodniu ciąży.

Kilka dni wcześniej, 29 września, przewodniczący komisji episkopatu USA ds. obrony życia kard. Timothy Dolan wysłał do członków Izby Reprezentantów list otwarty, w którym zachęcał ich do wsparcia pełnej ochrony prawnej dzieci nienarodzonych, a także do pilnego zajęcia się problemami kobiet, które rozważają aborcję jako ich rozwiązanie, podczas gdy odpowiedzią jest troska zarówno o matkę, jak i o dziecko.

Metropolita nowojorski skrytykował też niektóre "niepokojące" i "godne ubolewania praktyki dokonywane na płodach w wielu klinikach aborcyjnych", możliwe dzięki "zbyt permisywnemu" prawu aborcyjnemu.

DEON.PL POLECA

Zdaniem hierarchy, "Ustawa o ochronie nienarodzonego dziecka, zdolnego do odczuwania bólu" łączy zarówno obrońców życia, jak i zwolenników tzw. wolnego wyboru, gdyż poświęca uwagę nie tylko dzieciom, które mogą przeżyć aborcję, ale też matkom, które ryzykują życie poddając się aborcji w zaawansowanej ciąży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ważna decyzja Kongresu USA. Zakaz wykonywania aborcji po 20. tygodniu od poczęcia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.