Zastępca sekretarza stanu USA: nie popieramy żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy

Zastępca sekretarza stanu USA: nie popieramy żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy
(fot. depositphotos.com)
PAP / pk

Stany Zjednoczone nie popierają żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy w wyznaczonych na koniec marca wyborach, lecz zainteresowane są tym, by głosowanie było uczciwe - oświadczył w Kijowie zastępca sekretarza stanu USA do spraw politycznych David Hale.

Czwartek był trzecim i ostatnim dniem jego wizyty na Ukrainie. Hale poinformował, że przeprowadził spotkania z kluczowymi kandydatami, którzy startują w wyborach prezydenckich.

"Miałem przyjemność spotkania się z kilkoma głównymi kandydatami, wśród których był (najwyżej notowany w sondażach komik telewizyjny Wołodymyr) Zełenski. Nie sądzę, że powinienem ujawniać szczegóły tych rozmów. Muszę jednak powiedzieć to, o czym na nich mówiłem: że USA zainteresowane są demokratycznym przebiegiem procesu wyborczego na Ukrainie i że decyzję o wyborze prezydenta powinien podejmować naród ukraiński" - powiedział na konferencji prasowej.

"Stany Zjednoczone popierają naród Ukrainy w tym demokratycznym procesie, a nie jakiegoś konkretnego kandydata" - podkreślił Hale.

DEON.PL POLECA

Amerykański dyplomata zapewnił jednocześnie, że Waszyngton będzie rozwijał strategiczne relacje z Kijowem niezależnie od tego, kto zwycięży w wyborach prezydenta na Ukrainie.

W ostatnich sondażach przed wyborami, które odbędą się 31 marca, pierwsze miejsca zajmuje Zełenski, gwiazda stacji telewizyjnej "1+1", której właścicielem jest skonfliktowany z ukraińskimi władzami oligarcha Ihor Kołomojski. Zełenski jest popularny m.in. dzięki serialowi telewizyjnemu "Sługa Narodu". Gra w nim nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla samego siebie zostaje prezydentem.

Według opublikowanego w poniedziałek sondażu grupy socjologicznej Rating na Zełenskiego chce głosować 25,1 proc. respondentów, którzy deklarują, że z pewnością pójdą do urn i dokonali już wyboru kandydata. W grupie tych, którzy wezmą udział w głosowaniu, lecz nie są do końca przekonani, kogo poprzeć, aktor uzyskał 19,1 proc., zaś w ogólnej grupie badanych 17 proc.

Urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję, zajmuje drugie miejsce z poparciem w wysokości 16,6 proc. wśród zdecydowanych, 12,6 proc. wśród tych, którzy nie wybrali swego kandydata i 11,3 proc. wśród wszystkich uczestników sondażu. Poniżej uplasowała się była premier Julia Tymoszenko, która otrzymała odpowiednio: 16,2 proc., 12,3 proc. oraz 11 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zastępca sekretarza stanu USA: nie popieramy żadnego z kandydatów na prezydenta Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.