Wielkanocna zbiórka żywności już jutro. To dla Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie

Wielkanocna zbiórka żywności już jutro. To dla Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

W piątek i sobotę (24-25 marca) w ok. 1500 sklepach lokalnych oraz w największych sieciach handlowych prowadzona będzie Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. W ub.r. w ten sposób udało się zebrać 110 ton żywności, która trafiła do potrzebujących.

Banki Żywności, poza działalnością polegającą na przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności i przekazywaniu jej osobom potrzebującym, organizują też regularnie świąteczne zbiórki produktów. Jak podkreślono, zbiórki przeprowadzane są po to, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym. Jak zauważono, trudna sytuacja gospodarcza przyczynia się do pogorszenia poziomu życia wielu osób. Szczególnie dotkliwa jest ona dla Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie, których jest 1,6 mln.

Nawet pojedynczy produkt ma znaczenie

"Przekazanie nawet pojedynczego produktu ma znaczenie. Działając razem, możemy osiągnąć naprawdę bardzo dużo. W zeszłym roku udało nam się zebrać aż 110 tys. kilogramów żywności. Dlatego, robiąc świąteczne zakupy, pamiętajmy też o innych. Każdy drobny gest ma swoją wagę" – podkreśliła szefowa Federacji Polskich Banków Żywności Beata Ciepła.

W tym roku Wielkanocna Zbiórka Żywności prowadzona będzie w ok. 1500 sklepach lokalnych i w największych sieciach handlowych w ponad 300 miejscowościach. Akcję wspierać będzie 5000 wolontariuszy. Udział w akcji możliwy jest również za pośrednictwem strony internetowej zbiorkazywnosci.pl.

DEON.PL POLECA

Co można przekazać na zbiórkę?

Produkty o długim terminie przydatności (m.in. mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory, słodycze) będzie można zostawić w specjalnych koszach rozstawionych w sklepach. Pełna lista sklepów biorących udział w akcji znajduje się na stronie: zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 banki żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, m.in. jadłodajni, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Wielkanocna zbiórka żywności już jutro. To dla Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.