4 kapłani, którzy zginęli za zachowanie tajemnicy spowiedzi

4 kapłani, którzy zginęli za zachowanie tajemnicy spowiedzi
(fot. shutterstock.com)
CNA / br / kw

Utrzymanie tajemnicy sakramentu spowiedzi jest jedną z najważniejszych obietnic jakie składają księża. Księża, którzy złamią tajemnicę, są natychmiastowo ekskomunikowani z Kościoła.

Poznajcie czterech kapłanów, którzy zginęli za tajemnicę spowiedzi:

1. Św. Jan Nepomucen

Urodzony na terenie obecnych Czech pomiędzy 1340 a 1350 rokiem, św. Jan Nepomucen był pierwszym męczennikiem, który wolał umrzeć, niż wyjawić sekrety pokutników.

W czasie, gdy był wikariuszem generalnym archidiecezji w Pradze, król Wacław IV, który był znany z wybuchów złości oraz zazdrości, rozkazał duchownemu wyjawienie tajemnic jego żony, którą podejrzewał o zdradę. Odmowa świętego tak rozwścieczyła władcę, że ten zagroził mu śmiercią, jeśli nie powie o sekretach małżonki. To jednak nie koniec ich konfliktu, ponieważ w niedługim czasie znowu doszło do sporu pomiędzy nimi, tym razem o dobra, które miały trafić do krewnego króla. Jan odmówił, twierdząc, że majątek należy do Kościoła.

Król Wacław skazał Św. Jana Nepomucena na tortury, a finalnie na wrzucenie go do rzeki Wełtawy, co spowodowało jego śmierć w 1393 roku.

2. św. Mateusz Correa Megallanes

Ten meksykański duchowny to kolejny męczennik tajemnicy spowiedzi, który został rozstrzelany w czasie powstania Cristeros za niewyjawienie tajemnic więźniów, walczących przeciwko rządowi Meksyku.

W 1927 roku kapłan został aresztowany przez meksykańską armię pod dowództwem generała Eulogio Ortiza. Kilka dni później został wysłany do wyspowiadania osób, które miały zostać rozstrzelane. Po zakończeniu wszystkich spowiedzi, generał Ortiz żądał wyjawienia wszystkiego, co ksiądz usłyszał.

Magallanes odmówił, przez co został zabity. Został beatyfikowany w 1992 roku i kanonizowany w 2000 roku przez Jana Pawła II.

3. ojciec Filip Ciscar Puig

Ciscar Puig był duchownym z Walencji, który również został męczennikiem, po tym, gdy nie wyjawił słów spowiadających się w czasie prześladowań podczas wojny domowej w Hiszpanii.

W czasie wojny, rewolucjoniści i republikanie toczyli krwawe walki o władzę, gdzie wielu katolików było ich ofiarami. Archidiecezja w Walencji, na podstawie zebranych dokumentów, wskazała że o. Ciscar został pojmany pod koniec sierpnia 1936 roku. Świadkiem śmierci duchownego był zakonnik - brat Andres Ivars.

"Po spowiedzi próbowali wyciągnąć od niego informacje, a gdy odmówił, milicjant zagroził mu śmiercią". Ojciec Filip odparł wtedy: "Róbcie co chcecie, ale ja nic nie wyjawię. Wolę umrzeć".

"Widząc go tak pewnego swego, wzięli go do pozorowanego sądu, gdzie rozkazano mu wypowiedzieć wszystkie tajemnice". Ojciec Ciscar nie ugiął się twierdząc, że woli zostać zabitym. Wtedy skazano go na śmierć - można przeczytać w świadectwie brata Andresa.

4. bł. Fernando Olmedo Reguera

Reguera też był ofiarą hiszpańskiej wojny domowej, który wolał umrzeć niż złamać tajemnicę spowiedzi.

Urodzony w Santiago de Compostela w 1873 roku, otrzymał święcenia kapłańskie w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w 1904. Reguerę aresztowano i pobito w celi. Był zmuszany do wyjawienia tajemnic spowiedzi, ale nie ugiął się. Sąd skazał go na śmierć, co skutkowało  zastrzeleniem go 12 sierpnia 1936 roku w dziewiętnastowiecznej twierdzy w okolicach Madrytu.

Został beatyfikowany w Tarragonie w 2013 roku.

*   *   *

Jeśli znasz kapłanów, którzy zginęli w obronie tajemnicy spowiedzi, wyślij nam maila (redakcja@deon.pl) lub zostaw swój komentarz.

4 kapłani, którzy zginęli za zachowanie tajemnicy spowiedzi - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

4 kapłani, którzy zginęli za zachowanie tajemnicy spowiedzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.