Abp Galbas do księży: "Róbmy wszystko, by słupki poparcia rosły przede wszystkim Chrystusowi"

Abp Galbas do księży: "Róbmy wszystko, by słupki poparcia rosły przede wszystkim Chrystusowi"
archidiecezjakatowicka.pl / mł

Swoje spojrzenie na nadchodzące wybory, funkcjonowanie katowickiej kurii i na formację księży w archidiecezji katowickiej przedstawił swoim kapłanom abp Galbas SAC. 

- Jeśli ksiądz zadzwoni i powie, że chce pogadać w swojej sprawie, to [w moim kalendarzu] zawsze będzie miejsce - mówił abp Galbas.

Kuria nie jest po to, by podnosić ludziom ciśnienie

Podczas homilii wygłoszonej do księży ze swojej archidiecezji podzielił się też wizją działania kurii diecezjalnej. - Chciałbym, żeby pomocą dla was była kuria, co się może wydać dziwne albo satyryczne. Ale w tym słowie "kuria" łacińskie "cura" - czyli opieka, troska. Chcę, byście, gdy przyjeżdżacie, nie mieli podwyższonego ciśnienia i uczucia ulgi, gdy stąd wyjeżdżacie. By kuria także pomogła wam w pomnażaniu waszych  wszystkich talentów - podkreślał abp Galbas. 

Z ambony agitujcie tylko za Chrystusem

- Bardzo was proszę, żebyście z ambony agitowali tylko za Chrystusem. Żeby do nikogo nie puszczać oka. Zachęcajmy naszych wiernych, by uczestniczyli w wyborach, ale w wyborach ich nie zastępujmy. Obyśmy robili wszystko, by słupki poparcia rosły przede wszystkim Chrystusowi - napominał księży katowicki ordynariusz.

DEON.PL POLECA

Zróbcie listę swoich talentów

Katowicki metropolita zachęcił też swoich kapłanów do przyjrzenia się swoim talentom i docenienia ich.

 - Talent to jest coś, w czym jesteś dobry: to, że dobrze spowiadasz, to, że dobrze mówisz, to, że masz talent do pracy z młodzieżą albo do dzieci pierszokomunijnych. To, że jesteś dobry w zarządzaniu, dobry w organizowaniu - mówił abp. Galbas. - Jak człowiek używa tego, w czym jest dobry, nie zazdrości drugiemu. A skoro nie jestem we wszystkim dobry, warto skorzystać z umiejętności drugiego. Zróbcie sobie taką listę tych wszystkich rzeczy, w których jesteśmy dobrzy.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji katowickiej odbyła się w sobotę, 2 września.

Źródło: archidiecezjakatowicka.pl / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Gerhard Ludwig Müller

 „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”

Drogowskazy dla kapłanów w XXI wieku

Kościół można porównać do domu postawionego na skale, w którym duchowni mają szczególną, służebną rolę. Jej spełnianie staje się...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas do księży: "Róbmy wszystko, by słupki poparcia rosły przede wszystkim Chrystusowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.