Adwent 2024. Propozycje dla czytelników DEON.pl
Adwent to czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa i okazja do zbliżenia się do Boga. Choć w tym roku ma tylko trzy tygodnie, pragniemy przeżyć go w sposób świadomy i pełen refleksji. Z myślą o tym, przygotowaliśmy cykle rozważań, które poprowadzą nas przez każdy tydzień Adwentu, inspirując do głębszego zanurzenia się w tym wyjątkowym czasie. Oto nasze propozycje.
‼️ CODZIENNIE: Modlitwa serca - Marta Łysek
Już od pierwszej niedzieli Adwentu zapraszamy Was na specjalny cykl duchowy: codzienne spotkanie z Najwyższym w szczerej i prostej modlitwie inspirowanej psalmem z dnia. Bo to właśnie Słowo daje nam konkretne wskazówki mówiących o tym, co robić ze sobą i swoim życiem prze następne dni, aż do Świąt, by było to po Bożej myśli i otwierało nas na Jego wolę i łaskę.
Ten cykl to także szkoła modlitwy i szczerości przez Panem stworzony po to, by podczas Adwentu pomóc Ci wejść w bliską i pełną otwartości relację z Bogiem. Dlatego codziennie inna, autorska modlitwa będzie się u nas pojawiała każdego dnia Adwentu. Tutaj znajdziesz pierwszą z nich: Modlitwa na początek Adwentu. Bóg sam podpowiada, o co Go prosić
‼️ PONIEDZIAŁEK: Jak dobrze decydować, gdy emocje biorą górę?
Często wydaje nam się, że emocje to zbędny balast, gdy chcemy podjąć dobrą decyzję. O tym, jak rozeznawać i decydować w różnych stanach emocjonalnych: w radości, kryzysie czy niepokoju - w prosty sposób mówi św. Ignacy. Na podstawie jego odkryć i wskazówek duchowych powstały proste instrukcje do tego, jak sobie radzić z podejmowaniem decyzji, gdy nasze uczucia uparcie wychodzą na pierwszy plan. Stworzył je Nikolaas Sintobin SJ, jezuita, który pokazuje, jak Bóg przemawia do nas językiem ludzkiego doświadczenia.
W adwentowe poniedziałki zapraszamy Was na cztery kolejne odcinki cyklu o rozeznawaniu w różnych stanach emocjonalnych.
‼️ WTOREK: Adwentowy Reset
Nasz wtorkowy cykl pomoże ci głębiej przeżyć czas refleksji i oczekiwania. W każdy wtorek księża będą odpowiadać na najczęściej zadawane pytania, takie jak: "Jak przeżyć Adwent w codziennym pośpiechu?" albo "Jak odnaleźć radość świąt, gdy czujesz się samotny?". Ale to nie wszystko, bo w każdą sobotę Adwentu będziesz mógł wylosować cytat z Pisma Świętego, który doda ci inspiracji na każdy tydzień.
‼️ WTOREK: Adwentowa droga do Nieba z ks. Strzelczykiem
Ks. Grzegorz Strzelczyk. Fot. Michał Lewandowski
Cykl wywiadów "Adwentowa droga do Nieba z ks. Strzelczykiem" to seria rozmów z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, teologiem i duszpasterzem, który wprowadza czytelników w głębsze zrozumienie Adwentu. Każdy wywiad porusza różne aspekty tego wyjątkowego czasu przygotowania do Bożego Narodzenia, ukazując jego duchowe znaczenie. Tematy wywiadów obejmują m.in. dostrzeganie Chrystusa w drugim człowieku oraz refleksje nad tym, jak może wyglądać niebo według teologicznych rozważań. Cykl zachęca do osobistego i głębokiego przeżycia Adwentu, jednocześnie wskazując na ostateczny cel - życie wieczne w bliskości z Bogiem.
‼️ ŚRODA: "Bóg odrzuconych" - biskup Artur Ważny i Piotr Kosiarski
Bp Artur Ważny. Fot. Redakcja Audycji Katolickich TVP / YouTube
W adwentowe środy zapraszamy was na spotkania z biskupem Arturem Ważnym, który w rozmowie z Piotrem Kosiarskim opowiada o "owcach z końca stada", ludziach w Kościele, którzy potrzebują szczególnej troski i opieki wspólnoty.
Czy w Kościele jest miejsce dla każdego? Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które dokonały aborcji, czy pary homoseksualne. Opuszczone czują się także osoby, które w rozmaity sposób zostały skrzywdzone. Jak kochać Boga, który "daje życie, a potem je zabiera"? Dlaczego tyle czasu zajęło Kościołowi zmierzenie się z tematem wykorzystywania seksualnego? O kim Kościół pamięta, a o kim zapomina? Dlaczego tak wielu ludzi nie zgadza się z kościelnym punktem widzenia na kwestię aborcji? Jak prowadzić dialog ze środowiskami LGBTQ+? Biskup Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Kosiarskim otwarcie odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące przyszłości Kościoła i osób, które czują się z niego wykluczone.
‼️ CZWARTEK: O przywiązaniach: tych uporządkowanych i tych, które potrzebują uporządkowania - Jakub Kołacz SJ
"Jezus przyszedł na świat, aby nas zbawić. Jego narodzenie przyniosło ziemi pokój, który staramy się co roku celebrować nie tylko w kościołach, ale i w ciszy naszych serc. Jednak często stanowi to nie lada wyzwanie. Blisko nas toczy się niejedna wojna, martwimy się o naszych bliskich, sami także gonimy za wieloma rzeczami, które - jak wierzymy - są niezbędne do godnego życia. Dbamy o nasz wizerunek, przywiązujemy się do tego, co udało nam się wypracować, staramy się dobrze wypaść, nawet przed Bogiem. A tymczasem w stajence leży On: nic nie ma, ale się uśmiecha... Kiedy? Wtedy, gdy widzi Matkę, Józefa, pasterzy, no i nas." - pisze w zapowiedzi swojego cyklu Jakub Kołacz SJ, który przygotował dla Was adwentowy cykl o przywiązaniach.
W czwartki zapraszamy Was do refleksji nad tym, co i w jaki sposób woła o uporządkowanie w życiu.
‼️ PIĄTEK: "Pytania o wiarę" - Tomasz Łakomczyk OFMCap
Brat Tomasz Łakomczyk OFMCap. Fot. Shir Hadash / YouTube
W adwentowe piątki oddajemy głos kapucynowi, bratu Tomaszowi Łakomczykowi OFMCap. Kapucyni to zgromadzenie zakonne, które jest blisko Boga, Bożego Słowa i drugiego człowieka. Jednym z jego charyzmatów jest towarzyszenie najbardziej potrzebującym - ubogim, poranionym i wykluczonym. Być może właśnie z tego powodu, duchowni wśród kapucynów nie nazywają się "księżmi" ani "ojcami" lecz "braćmi". Kapucyni są również świetnymi spowiednikami.
"Dlaczego mówimy do Boga »nie wódź nas na pokuszenie«?", "Czy brak żony lub męża może oznaczać, że ktoś w przeszłości rzucił na nas klątwę?", "Czy Pan Bóg może do nas »mówić« przez obrazy świętych?", "Czy osoby homoseksualne mogą tworzyć rodzinę?" - oto niektóre z pytań zadanych bratu Tomaszowi Łakomczykowi OFMCap przez naszych czytelników. Odpowiedzi w każdy piątek Adwentu na DEON.pl.
‼️ SOBOTA: Podróż do źródeł zaufania - Monika Górska
Są takie słowa, które mogą odmienić życie. Nie są daleko: czasami szukamy ich na drugim końcu świata, a one czekają na wyciągnięcie ręki. Dokąd prowadzi droga zaufania? Jakie przystanki trzeba na niej zrobić, by dojść do sedna - tego, co jest najcenniejszą wartością w życiu każdego z nas? Jak miłość i wiara działają w życiu zwykłych-niezwykłych ludzi? O tym w poruszających historiach będzie nam w soboty opowiadać Monika Górska, reżyser, storytellerka, autorka "Trylogii Zaufania".
Skomentuj artykuł