Promotor życia konsekrowanego - bł. o. Honorat Koźmiński, kapucyn

Promotor życia konsekrowanego - bł. o. Honorat Koźmiński, kapucyn
Bł. o. Honorat Koźmiński, kapucyn - Zkoty, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

O. Honorat Koźmiński był gorliwym duszpasterzem i niezmordowanym spowiednikiem. Prowadził życie umartwienia i pokuty. Miał umiejętność gromadzenia wokół siebie ludzi i angażowania ich w pracę na rzecz ubogich i potrzebujących. Dzięki temu powstało wiele zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń. Był prekursorem tego, co dzisiaj nazywamy świeckimi Instytutami Życia Konsekrowanego. 13 października Kościół wspomina życie i dokonania błogosławionego ojca Honorata Koźmińskiego, kapucyna.

Wacław Koźmiński urodził się w 1829 roku w Białej Podlaskiej, wówczas pod zaborem rosyjskim. Przyszedł na świat w rodzinie inteligenckiej jako drugi syn z czwórki rodzeństwa.

Do szkoły podstawowej chodził w rodzinnym mieście, zaś do gimnazjum w Płocku. W tym czasie zrezygnował z praktyk religijnych i odszedł od wiary.

Rozpoczął studia na Wydziale Budownictwa w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Za udział w antyrosyjskiej konspiracji został aresztowany w kwietniu 1846 roku. Zachorował na tyfus i w lutym następnego roku został zwolniony. Te przeżycia sprawiły, że na nowo przemyślał swoje życie i plany. Nawrócił się i w grudniu 1848 roku wstąpił do zakonu kapucynów. Przyjął zakonne imię Honorat. Nowicjat odbywał w Lubartowie, filozofię studiował w Lublinie, a teologię w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1852. Po święceniach wykładał teologię w Warszawie, był spowiednikiem i kierownikiem duchowym.

Jak odmawiać różaniec?

Właśnie wtedy, w 1855 roku, wraz z bł. Marią Angelą Truszkowską założył żeńskie zgromadzenie zakonne felicjanek, które zajmowało się działalnością charytatywną, zwłaszcza wśród starszych i bezdomnych sierot.

Po upadku Powstania Styczniowego, kiedy rząd carski skasował większość zakonów i klasztorów katolickich, o. Honorat zamieszkał w Zakroczymiu. Tutaj rozpoczął szeroko zakrojoną akcję powoływania do życia nowych zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń. W większości były to zgromadzenia bezhabitowe, aby ominąć carski zakaz. W latach od 1872 do 1898 powstało wiele takich stowarzyszeń, które dbały nie tylko o osobiste uświęcenie swoich członkiń, ale przede wszystkim prowadziły działalność charytatywną wobec ubogich i potrzebujących. Wszystkie te stowarzyszenia były oparte o Reguły trzeciego zakonu św. Franciszka.

Bł. o. Honorat Koźmiński - mal. Zbigniew Kotyłło - Zkoty, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Bł. o. Honorat Koźmiński - mal. Zbigniew Kotyłło - Zkoty, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wiki. Comm.Około roku 1889 o. Honorat zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o zatwierdzenie zgromadzeń bezhabitowych. W tym samym roku otrzymał pozytywną odpowiedź.

Powstało zatem 26 stowarzyszeń tercjarskich, które na przestrzeni lat przekształciły się w liczne zgromadzenia zakonne tak zwane ‘bezhabitowe’. O. Honorat przez swoją działalność stał się odnowicielem życia zakonnego, a także prekursorem nowej formy życia konsekrowanego, które dzisiaj nazywamy instytutami świeckimi. Zgromadzenia te pracowały charytatywnie i apostolsko wśród młodzieży szkolnej i rzemieślniczej, w fabrykach, pośród ludu na wsi. Udzielały się też w przytułkach dla ludzi starych i upośledzonych.

Modlitwa do św. Józefa dla narzeczonych

Spośród tych zgromadzeń zakonnych, do dzisiaj istnieją i działają trzy żeńskie zgromadzenia zakonne habitowe i 14 bezhabitowych. Jedno ze zgromadzeń założonych przez o. Honorata odpadło potem od Kościoła i przekształciło się w ruch Mariawitów. O. Honorat od 1892 roku mieszkał w Nowym Mieście nad Pilicą. Trzy lata później został komisarzem generalnym polskiej prowincji kapucynów.

W 1908 roku biskupi polscy zreorganizowali zgromadzenia zakonne założone przez o. Honorata i poprosili go, by powstrzymał się od kierowania nimi. Poddał się tej decyzji z pokorą.

Zmarł w grudniu 1916 roku. Beatyfikował go w 1988 roku Jan Paweł II. W ikonografii przedstawiany jest w habicie kapucynów. W uznaniu jego zasług Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Honorata Koźmińskiego.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Carlo Maria Martini

Słowo może ranić, ale może również pobudzać do życia. Może stawać się drogowskazem prowadzącym do źródła życia, ale też samo może być owym źródłem.

Kard. Carlo Maria Martini - wybitny egzegeta, charyzmatyczny duszpasterz i mistrz...

Skomentuj artykuł

Promotor życia konsekrowanego - bł. o. Honorat Koźmiński, kapucyn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.