Boży wybrańcy przeżywają także swoje próby i krzyże

Depositphotos.com (2148161)

Pokora Bożych posłańców. „A skądże mi to...” – wypowiada zaskoczona Elżbieta, kiedy doświadcza niezwykłych znaków. „Wejrzał na uniżenie Służebnicy” – mówi Maryja w hymnie uwielbienia. Bóg hojnie obdarowuje swoich posłańców, choć nie szczędzi im wyzwań, prób i krzyży ludzkich języków, boleści, upokorzeń i różnorakich cierpień.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Łk 1,39-56):

Z ewangelii wg św. Łukasza: W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».
Wtedy Maryja rzekła:
«Wielbi dusza moja Pana,
i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy.
Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej.
Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,
gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.
Święte jest Jego imię -
a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją.
On przejawia moc ramienia swego,
rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich.
Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych.
Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia.
Ujął się za sługą swoim, Izraelem,
pomny na miłosierdzie swoje -
jak przyobiecał naszym ojcom -
na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki».
Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.

Komentarz do ewangelii z dnia (15 sierpnia 2024 r.):

Obraz: Scena spotkania Maryi z Elżbietą wydarzyła się w Ain Karim, w górzystym terenie Judy, ok. 10 km na zachód od Jerozolimy. Przyjrzę się doświadczonej przez życie i bezdzietność Elżbiecie oraz młodej, kilkunastoletniej Maryi. Nazwę swe odczucia.
Myśl: Nawiedzenie jest niejako ‘dalszym ciągiem’ Zwiastowania. Jest to jedna z najbardziej znanych historii biblijnych, która na trwałe naznaczyła pobożność chrześcijańską. Słowa Elżbiety, wypowiedziane do Maryi powtarzamy po wielokroć każdego dnia, odmawiając tradycyjną modlitwę ‘Zdrowaś Maryjo’. Spotkanie tych niezwykłych kobiet jest łącznikiem między Starym a Nowym Testamentem, bo kto nie traktuje poważnie obietnicy ze ST, nie będzie w stanie rozpoznać daru Boga, który przyszedł w NT, czyli stał się człowiekiem w Jezusie.
Emocja: Pokora Bożych posłańców. „A skądże mi to...” – wypowiada zaskoczona Elżbieta, kiedy doświadcza niezwykłych znaków. „Wejrzał na uniżenie Służebnicy” – mówi Maryja w hymnie uwielbienia. Bóg hojnie obdarowuje swoich posłańców, choć nie szczędzi im wyzwań, prób i krzyży ludzkich języków, boleści, upokorzeń i różnorakich cierpień.
Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznawania i odczytywania w ST zapowiedzi przyjścia Jezusa. Podziękuje za Maryję, która przyjęła słowa obietnicy i zrodziła Zbawiciela.
W duchu medytacji wypowiem słowa modlitwy: „Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.”

DEON.PL POLECA


DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Boży wybrańcy przeżywają także swoje próby i krzyże
Komentarze (1)
NK
~Nie Katolik
16 sierpnia 2024, 17:04
Jezus mówił ..."przyjdą burze, i uderzą w dom"... Takie są koleje życia. TO właśnie nas uczy wiary, i pokory, i ufności, i zawierzenia, i oparcia w Bogu. Nasz jest wybór, nasza wolność. Bóg jest zawsze wierny.