Chrześcijanin wie, że najważniejsze jest upodobnienie się i naśladowanie Jezusa

Chrześcijanin wie, że najważniejsze jest upodobnienie się i naśladowanie Jezusa
fot. depositphotos.com

Wywyższenie i poniżenie. Wiele miejsca w naszym życiu zajmują konwenanse, poczucie większej wagi, znaczenia, wpływu. Jezus odwraca tę hierarchię. Umniejszenie się i służba potrzebującym są na szczycie Jego listy. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

DEON.PL POLECAGdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. 

Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: «Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: "Ustąp temu miejsca!"; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: "Przyjacielu, przesiądź się wyżej!"; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony». 

Obraz: Jesteśmy wraz z Jezusem w gościnie u pewnego przywódcy faryzeuszów, aby spożyć posiłek. Razem z Panem przyglądamy się, jak przybyli wybierają sobie miejsca. To pokazuje relacje społeczne, ale i też wyzwania, przed jakimi stajemy: kto ma znaczenie, jak oceniamy innych, jak ich traktujemy? Przyjrzę się swoim reakcjom i skojarzeniom. 

Myśl: W propozycji Jezusa nie chodzi o dobre maniery albo o taktykę. To jest sposób widzenia Boga i Jego wybór. Jezus staje się sługą wszystkich, uniża się. Wybiera ostatnie miejsce. I dlatego przyjaciółmi Boga są ci, którzy tak postępują. Jesteśmy zachęcani do zajmowania ostatniego miejsca nie z fałszywej pokory czy nieśmiałości, ale dlatego, że jest to wybór Jezusa. Świat wmawia nam, że największy jest ten, co ma władzę, odpowiednią pozycję. Chrześcijanin wie, że najważniejsze jest upodobnienie się i naśladowanie Jezusa. 

Emocja: Wywyższenie i poniżenie. Wiele miejsca w naszym życiu zajmują konwenanse, poczucie większej wagi, znaczenia, wpływu. Jezus odwraca tę hierarchię. Umniejszenie się i służba potrzebującym są na szczycie Jego listy. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że pokora jest tajemnicą Boga Sługi. Tego, który nas do końca umiłował. Podziękuję za znak Jezusa ofiarowującego się za mnie na krzyżu.

Zapamiętam najbardziej inspirującą mnie myśl. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanin wie, że najważniejsze jest upodobnienie się i naśladowanie Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.